„По най-крещящ начин тези дни се прави опит да бъде елиминирана способността на румънския народ да мисли и да избира съгласно своите морални, християнски и демократични принципи“. Това обяви в изявление, изпратено до медиите, Калин Джорджеску, победител на първия тур от президентските избори в Румъния Калин. Коментарът му идва след решението на Конституционния съд за повторно преброяване на гласовете, подадени на 24 ноември, и на позицията, изразена след заседание на Върховния съвет за национална отбрана, че Джорджеску се е възползвал от преференциално третиране в ТикТок, съобщава информационният сайт Зиаре.
„Хората имат право да избират, хората имат властта да избират, хората са всичко, което има значение, румънският народ е единственият, който има значение“, посочва Калин Джорджеску. По думите му „нито една институция, било тя търговска или държавна, не е и не би трябвало да бъде над нашия народ“.
„Румънците и Румъния са единствените, които решават и нищо не стои над нашата вяра и нашето желание“, посочва Калин Джорджеску. Според него „непризнаването на решението на румънския народ, за което дават доказателство институциите, е форма на защита, но това е само моментно“. „Приемането е единственият необходим път за мир и стабилност“, посочва Калин Джорджеску. В своето изявление той критикува институциите, които „създават нестабилност от равновесието и гняв от мира“.
„Не може да позволим нашият народ да бъде вечно поробен от манипулациите на институции, които ръководят народа, но които де факто на свой ред не са ръководени от народа. Реалността, в която се намираме обаче, говори за обратното на всичко, което те се надяват да предизвикат у този народ, жаден за собствена свобода и власт за вземане на решения“, посочва Джорджеску в изявлението.
„Скъпи хора, вярвайте само в себе си и пътят към светлината е пред вас“, посочва в заключение Калин Джорджеску, цитиран от Зиаре.
Определяният за крайнодесен независим кандидат Калин Джорджеску, който беше слабо познат на румънската общественост, изненадващо се класира първи на първия кръг на президентските избори, разчитайки основно на кампания чрез споделяне на видеа в ТикТок. Вторият тур на изборите е на 8 декември.
Междувременно вчера платформата ТикТок заяви, че не е открила през последните седмици доказателства за „операция на скрито влияние“ във връзка с президентските избори в Румъния, нито доказателства за външна намеса, съобщи телевизия Диджи 24. Въпреки твърденията за съществуването на 5000 фалшиви профила, намесени в изборите, нашите разследвания не откриха доказателства, които да потвърдят това, посочи компанията и подчерта, че „продължава да проучва“.
Говорител на ТикТок заяви, че е „категорично невярно да се твърди, че неговият профил (на Калин Джорджеску) е бил третиран различно от този на който и да е друг кандидат“, предаде Ройтерс. Говорителят на платформата посочи, че ТикТок е премахвал видеа по искане на румънските власти в рамките на 24 часа.
От септември до началото на тази седмица ТикТок е премахнал от платформата над 66 000 фалшиви профила, 7 милиона фалшиви лайка и 10 милиона фалшиви последователи, се посочва в писмото на компанията. Цифрите се отнасят до публикации и дейности на румънски език, но не се уточнява дали са били предизборни и дали са били в полза на конкретен кандидат, посочва телевизия Диджи 24.
Същевременно платформата казва, че е предотвратила 40 милиона лайка и е блокирала над 216 000 „спам профила“, преди те да стигнат до онлайн пространството. Представител на ТикТок уточни, че „кампанията, която беше предотвратена в ТикТок през септември, имаше връзка с изборите“, но не спомена конкретен кандидат.
Вчера високопоставен представител на телекомуникационния регулатор на Румъния призова ТикТок да бъде спрян временно до изясняване на обстоятелствата около потенциалната роля на платформата в изненадващата победа на крайнодесния кандидат на първия тур на президентските избори. „Призовавам платформата ТикТок да бъде спряна в Румъния от 28 ноември, докато държавните институции не финализират разследването относно манипулирането на изборния процес“, каза заместник-председателят на румънския телекомуникационния регулатор Павел Попеску снощи.
Върховният съвет за национална отбрана от своя страна заяви след заседание днес, че „един кандидат в президентските избори се е възползвал от широка гледаемост на фона на преференциалното третиране, което платформата ТикТок му е оказала чрез факта, че не го е маркирала като политически кандидат“.
Източник: БТА, „Гласове“
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram