Коли и къщи, потънали във вода, жители, които газят до коленете, докато са в градския транспорт, и собственици на жилища, които вече изчисляват загубите си – това е обичайна гледка за един африкански град.
Добре дошли в Лагос по време на дъждовния сезон.
Жителите на Нигерия, най-гъсто населената държава на континента, са свикнали с ежегодните наводнения, които заливат града от март до ноември. Въпреки това този юли месец основният бизнес квартал на Лагос претърпя най-тежките наводнявания от години насам.
Един от работещите там споделя не само, че е било много тежко, но и че наводненията са се случвали с необичаен интензитет. Една вечер той се опитва да се прибере в дома си, но заради придошлите води трафикът е натоварен. Осъзнава, че се случва нещо необичайно, когато водата достига до височината на предния капак и започва да навлиза в купето.
Снимките и клиповете в социалните мрежи показват поне дузина автомобили, потънали под вода след обилните дъждове. Наводненията парализират икономическата активност, а загубите от тях се оценяват на 4 млрд. долара годишно.Снимка: Личен архив
Лагос, град в ниските приморски части на страната, е дом на 24 млн. души, но до края на века може да стане необитаем.
Ако климатичните промени продължат да предизвикват наводнения, компютърно генерираните модели показват, че градът ще се обезлюди. Проблемът се влошава и от това, че отводнителната система на Лагос е стара, зле поддържана и не отговаря на огромното разрастване на града. А през септември се предвиждат още по-унищожителни наводнения.
Истината е, че бреговата ивица на Лагос ерозира. Градът е изграден както на твърда почва, така и на няколко крайбрежни острова, което го прави изключително уязвим на наводнения. А последните стават все по-често явление, благодарение на човешката дейност и климатичните промени, причинени от нея.
Експертите по опазване на околната среда са категорични, че в случая на Лагос добивът на пясък допринася сериозно за ерозията на бреговете. По тяхно мнение брегът на река Лагос, която минава покрай остров Виктория, вече е почти напълно отмит.
Все по-увеличаващото се ниво на водата поглъща земята.
Самият остров Виктория е богаташки квартал на града, който е построен върху почва, възстановена от Атлантическия океан. Скъпите имоти там тепърва ще бъдат защитени от все по-застрашаващите води с осемкилометрова стена, направена от бетонни блокове.
Възстановяването на земя от морето обаче може да застраши околните райони и най-вече крайбрежните зони. Други критици на проекта смятат, че съседните зони на Лагос, които не са защитени от предпазни стени, ще станат още по-уязвими на приливни вълни.Снимка: Личен архив
Ниско разположените крайбрежни градове в някои части на света могат да бъдат напълно потопени до 2100 г., смятат още експертите. Проучването им е публикувано в изданието Climate Central и посочва още, че населените места могат да попаднат под линията на отлив, ако морското равнище продължава да се покачва.
Така до 2100 г. райони, в които живеят до 200 млн. души, могат да попаднат трайно под вода и под линията на отлива.
Това е резултат от замърсяването, климатичните промени, покачването на температурата и на морското равнище и в рамките на само три десетилетия можем да видим ежегодни наводнения, които заливат обитаемата суша. До края на века световният океан се предвижда да повиши равнището си с два метра.
По тази причина Лагос се оказва в крайно деликатна позиция, тъй като самият град е на около 2 метра над морското равнище.
Според проучване на Университета в Плимут от 2012 г. покачването на морската вода с от 1 до 3 метра ще има катастрофален ефект върху нигерийското крайбрежие. Специалистите смятат, че е само въпрос на време природата да се развихри.
А ежегодните наводнения в Лагос вече взимат своите жертви и само през 2020 г. от придошлите води са били засегнати 2 млн. души. Поне 69 души са загубили своя живот за изминалата година, а през 2019 г. са загинали 158 души.WebcafeСвят
Но климатичните промени не са единствената причина за смъртоносните наводнения в Лагос, чиито улици и дренажни системи са фатално задръстени.
На много от видеата в социалните платформи се вижда, че именно затлачените улични шахти са систематичен проблем, който спомага градът да се наводнява. Освен това с потъващите сгради трябва да се борят предимно бедните квартали, построени върху несигурна и влажна почва.Снимка: Личен архив
Експертите са убедени, че за да остане Лагос над водата, той трябва да се адаптира към измененията в климата. Трябва цялостната инфраструктура да бъде преразгледана и обновена, включително дренажните системи, сметищата и жилищните структури.
Доколко са устойчиви тези елементи ще предопредели доколко ще издържи градът на наводненията.
Властите в Лагос вече започват разчистване на каналите, за да се смекчат ефектите от прииждащите води. Нигерийският президент вече подчерта, че тук страната ще разчита и на международна помощ в лицето на САЩ и президента Джо Байдън.
И въпреки това отговорът на нигерийските власти на бедствието остава сравнително слаб.
А частният сектор тепърва ще трябва да се включи в задачата, за да се опита да намали ефектите от климатичните промени и да следва препоръките, издадени от нигерийското министерство на околната среда.
Източник: Уебкафе
Последвайте ни и в Телеграм