Последните санкции срещу Русия бяха обявени от президента на САЩ Джо Байдън, който заяви, че ще бъдат наложени такива срещу две финансови институции – ВЭБ и Руската военна банка.
Според него части от руската икономика ще са откъснати от международните финансови системи.
Очакват се допълнителни санкции срещу семействата на руския елит.
Байдън заяви, че действията на САЩ са били внимателно координирани със съюзниците и изброените от него санкции са последвали съобщенията, направени в Европа часове по-рано.
Министър-председателят на Обединеното кралство Борис Джонсън
заяви, че активите на пет банки са замразени, а същото ще бъде наложено и на трима руски милиардери, които ще бъдат засегнати от забрани за пътуване в Обединеното кралство.
След като по-рано той обяви мерките в Камарата на общините, някои депутати заявиха, че те не са достатъчно строги. Джонсън обаче посочи, че санкциите могат да бъдат разширени.
Германия спря сертифицирането на газопровода „Северен поток 2“,
по който трябваше да се доставя газ от Русия. Страната доставя на Европа около 40% от нейния газ, който се добива от огромни запаси в източната част на Русия.
И Европейският съюз единодушно прие първата си вълна от мерки,
която включва санкциониране на всички членове на руския парламент, които са одобрили решението за Украйна. Блокирани бяха също така руските банки и достъпът до финансовите пазари на ЕС.
Досегашните санкции обаче изглежда не са достатъчни за това, което беше декларирано като мерки срещу Русия в случай на инвазия. Имаше спекулации, че Русия може да бъде отрязана от световната банкова система, да ѝ бъде отказан достъп до долара или дори да се сблъска с ограничения върху вноса или износа на стоки.
Япония, Канада и Австралия наложиха санкции на Русия заради действията ѝ в Украйна.
Мерките включват забрана за емитиране на руски облигации и замразяване на активите на определени руснаци, отговорни за действията на Москва.
vesti.bg
Последвайте ни и в Телеграм