Спасителен кораб, превозващ 629 мигранти, стои изоставен в Средиземно море, след като новият вътрешен министър на Италия му е отказал разрешение да пусне котва в пристанищата на страната.
Матео Салвини, който е лидер на крайнодясната партия „Лига“, настоя, че Малта трябва да приеме кораба Aquarius, но тя е отказала да го стори.
Малта пък изтъкна, че германската благотворителна организация SOS Méditerranée е спасила мигрантите в либийски води, което означава, че те попадат под юрисдикцията на Италия.
Италия е основният вход за мигрантите, прекосяващи Средиземно море от Северна Африка към Европа.
SOS Méditerranée, която управлява кораба Aquarius, заяви, че корабът е бил инструктиран от Италианския морски спасителен координационен център да остане в сегашната си позиция – на 35 морски мили от Италия и 27 морски мили от Малта.
Отбелязва се, че мигрантите са били натоварени на кораба след шест различни спасителни операции край бреговете на Либия.
Представителството на Агенцията за бежанците на ООН в Италия призова „замесените държави и участници бързо да намерят решение, за да позволят на мигрантите и бежанците на борда на Aquarius да слязат безопасно и бързо“.
Много от мигрантите бяха спасени във водите, контролирани от Либия, обичаен маршрут за нелегални мигранти, опитващи се да влязат в Европа от Субсахарска Африка.
Около 400 мигранти са били спасени от италианските военноморски сили, италианската брегова охрана и търговски кораби, преди да бъдат прехвърлени на Aquarius.
Сред онези, които са спасени и качени на Aquarius, са 123 непридружени непълнолетни, 11 по-малки деца и седем бременни жени.
Непълнолетните са на възраст между 13 и 17 години и идват от Еритрея, Гана, Нигерия и Судан.
През миналата седмица Салвини подчерта, че Рим трябва да увеличи депортациите на мигранти, а италианското правителство също така иска да премести търсещи убежище в целия ЕС – схема, която вече е отхвърлена от някои страни членки.
Салвини предупреди, че обмисля действия срещу организации, които спасяват мигранти в морето. По-рано той ги обвини, че са в таен сговор с трафиканти на хора.
Критиците на правителството изтъкват, че планът му за репатриране на мигранти е неприложим и рискува да подстрекава расизма и да политизира хуманитарен въпрос.
Спорното споразумение между бившето правителство на Италия и властите в Либия доведе до спад в общия брой на пристигащите от миналото лято насам, но италианските власти посочват, че през тази година са регистрирани 13 500 мигранти.
news.bg
Последвайте ни и в Телеграм