Израелската армия, която предприе сухопътно настъпление в Сирия, вече се намира на около 25 километра югозападно от Дамаск. През изминалата нощ Израел нанесе най-малко 250 въздушни удара по сирийски военни обекти.
Представител на сирийските сили за сигурност заяви, че израелските войски са достигнали на 10 километра източно от демилитаризираната зона, разделяща окупираните от Израел Голански възвишения и Сирия. По-късно днес израелската армия отхвърли твърденията, че нейни части са влезли на сирийска територия, преминавайки отвъд буферната зона на окупираните от Израел Голански възвишения.
С целенасочени въздушни удари Израел е унищожил основните сирийски военни съоръжения, твърди базираният в Лондон Център за наблюдение на човешките права. Поразени са били летища, радари, оръжейни складове, повредени са военни кораби, военни изследователски центрове. Атакувана е система за противовъздушна отбрана близо до Латакия.
Снощи израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че иска друга Сирия и да промени лицето на Близкия изток. „Израел се превръща в основния център на властта в региона“, каза Нетаняху. А днес израелското армейско радио цитира високопоставен източник от сферата на сигурността, че Израел е провел най-мащабната въздушна операция в историята си.
В същото време лидерът на бунтовниците Абу Мохамед ал Джолани е започнал разговори с премиера и вицепрезидента на страната за съставянето на преходно правителство, което ще отнеме дни. Те са отхвърлили предложената от ООН помощ. На спешна закрита среща Съветът за сигурност на ООН се е обединил около необходимостта да се запази териториалната цялост на Сирия, да се осигури защитата на цивилните, да се гарантира достъп до хуманитарна помощ, каза руският постоянен представител.
Не е обсъждан въпросът радикалната ислямистка групировка „Хаят Тахрир ал Шам“, свалила режима в Сирия, да бъде извадена от списъка със санкции на ООН. Франция и Германия са готови да сътрудничат с новите лидери на Сирия, но при условие, че се спазват човешките права и се защитават етническите и религиозните малцинства. Редица страни от ЕС, в т.ч. Германия и Австрия обявиха, че спират разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийски граждани.
Източник: БНР
Последвайте ни и в Телеграм