Китайският вицепрезидент Хан Чжън взе участие във важни дискусии с избрания за вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс и технологичния милиардер Илон Мъск в навечерието на встъпването в длъжност на републиканеца Доналд Тръмп като американски президент, съобщиха агенциите.
Преходният екип на Тръмп посочи, че във фокуса на разговорите са попаднали редица въпроси като търговията между двете най-големи икономики, регионалната стабилност и фентанила, който допринесе в значителна степен за наркоепидемията в САЩ.
Според държавната осведомителна агенция Синхуа Хан е поднесъл поздравления от името на президента Си Цзинпин, който го изпрати да представлява Китай на официалната церемония във Вашингтон.
По отношение на търговията Хан призна, че в двустранните отношения има напрежение по този въпрос, но същевременно изтъкна общите интереси и потенциала за сътрудничество между двете страни. Тръмп заплаши, че щом встъпи в длъжност, ще наложи нови мита на китайските стоки. В същото време новоизбраният президент на САЩ направи привидно помирителния ход да покани китайския президент Си Цзинпин да присъства на встъпването му в длъжност.
Много от най-разделителните двустранни въпроси включват търговията, като Тръмп заплашва да наложи 60% мита върху вноса от Китай, но отношенията също се сринаха заради технологиите и действията на Китай да отстоява териториалните си претенции в южнокитайско море.
Хан призова шефа на компанията „Тесла“ Мъск, съветник на Тръмп, да работи за развитие на търговските отношения между двете страни, съобщават китайските медии. За производителя на електромобили „Тесла“ Китай е много важен пазар.
На срещата си в неделя Хан каза на Мъск, назначен от Тръмп да ръководи отдел, насочен към създаването на по-ефективно правителство на САЩ, че „приветства Tesla (TSLA.O), отваря нов раздел и други американски компании „да споделят ползите от развитието на Китай и да допринесат за китайско-американските отношения.
Изпращането на Хан за инаугурацията на Тръмп, а не посланик както обикновено, изглежда е внимателно подбран сигнал, че е Пекин е готов да подобри отношенията с Вашингтон, като същевременно не оставя Си Цзинпин изложен на критики, ако връзките се влошат, отбелязва Би Би Си.
Макар Си да не присъства лично на инаугурацията на Тръмп, двамата проведоха телефонен разговор в петък, по време на който обсъдиха търговията, фентанила и TikTok. Китайското приложение за социални медии възстанови услугата на потребителите в САЩ в неделя, само часове след като се стъмни в отговор на федерална забрана, която Тръмп заяви, че ще спре с изпълнителна заповед в понеделник.
Мъск, чиято компания Tesla управлява фабрика в Шанхай, публикува на платформата си X след срещата, че отдавна се противопоставя на забраната на TikTok, „защото тя противоречи на свободата на словото“.
„Настоящата ситуация, при която TikTok има право да оперира в Америка, но на „X“ не е позволено да работи в Китай, е небалансирана“, написа той. „Нещо трябва да се промени.“ Социалната пратформа „X“ е забранена в Китай заедно с други големи американски социални медии и новинарски приложения и уебсайтове, включително YouTube, Google, Facebook и много големи американски медии.
Източник: Гласове
Последвайте ни и в Телеграм