Защо САЩ подариха Афганистан на Китай?

Ds olil

Пол Шинкман от US News написа онзи ден: „Китай обмисля изпращането на военни и служители за икономическо развитие на летището в Баграм, може би най-известният символ на 20-годишното военно присъствие на САЩ в Афганистан.“

„Китайските военни в момента провеждат проучване за осъществимостта за ефекта от изпращането на работници, войници и друг персонал, свързани с програмата им за външноикономически инвестиции, известна като Инициативата „Един път, Един пояс“ през следващите години, в Баграм, според източник, запознат с проучването, направено от китайски военнослужещи, които разговаряха с US News при условие за запазване на анонимност.“

Както казваше Муун Юнит Запа – „ударете ме с лъжица“!

Реалистично и изпълнимо проучване? Не е нужно да си Нострадамус, за да се сетиш какво ще се случи, ако приемем, че вече не се е случило и не говорим за един маскарад.

Защо китайците не завземат Баграм? Той си седи там.

А никой друг недвижим имот не би могъл да бъде по-апетитен за тяхната инициатива „Един път, Един пояс“, която фактически е голяма операция за „подаване на кукичка и подмяна“ (американски идиом за търговска реклама и измама).

Китайците, в действителност Китайската комунистическа партия, заема на бедна страна – в този случай на обезпаричените талибани – парите за модернизиране на инфраструктурата им с уловката, че ако не платят заема в определен времеви период, познайте кой става собственик на гореспоменатата инфраструктура?

Е, знаем отговора на това.

Китайците фактически изкупуват света с помощтта на, забележете добре, някои от най-прочутите американски фирми, които са заети да се обогатяват с повече пари, отколкото повечето от нас можем да си представим (https://www.bakermckenzie.com/-/media/files/insight/publications/2017/10/belt-road/baker_mckenzie_belt_road_report_2017.pdf?la=en) .

Ако се интересувате колко успешна е инициативата „Един път, Един пояс“, вижте тази полезна карта от Съвета по външни отношения:

Това, което се случва напоследък е, че Китай постигна напълно безплатно, нещо за което Съветският съюз и Съединените щати похабиха десетилетия военнослужещи (трагично загинали или ранени), ресурси и трилиони долари, да не говорим, че се опозориха пред очите на целия свят.

Фактически китайците притежават Афганистан, или поне важните части от него – летища, пристанища, минерални права и така нататък.

Що се отнася до вътрешните талибански дела, китайските комунисти няма да си вдигнат и малкия пръст за ужасяващото състояние на правата на жените или пък масовото производство на наркотици, с което терористичната група се занимава, особено ако изпратят възможно най-много наркотици към Америка.

Докато различните ислямистки терористични групи оставят китайците намира, те ще им позволяват да правят, каквото си поискат.

Да, някои от тях – Ал Кайда и ИДИЛ-Хорасан – може и да правят проблеми за третирането на уйгурите, както и да направят насилствено показно на присъствието си, но си представям, че в крайна сметка те ще видят, че китайските сили са много по-безпощадни от американците (особено сега) и това в крайна сметка ще се превърне в едно временно шоу с малко глоблано значение.

Реалполитиката ще играе, както от китайска, така и от талибанска (ислямистка) страна, докато двете печелят една от друга. Поне засега.

И така, как стигнахме дотук? Ако всичко е толкова очевидно, а то е, нима не беше нашият Държавен департамент и нашите военни, които бяха наясно как това със сигурност ще се развие?

Не трябваше ли поне да оставят малък контингент на НАТО, който да охранява Баграм и да унищожи нашите оръжия в Афганистан?

Представям си, че мнозина от нашите представители са били – как иначе – съвсем наясно с тези възможности. И това е именно много притеснително.

Защо тогава Съединените щати подариха Афганистан – територия, която граничи с Иран и Пакистан, измежду всички други държави, да не говорим, че контролира голяма част от най-редките световни полезни изкопаеми и други ключови ресурси – на все по-тоталитарният Китай на Си Дзинпин.

За да получим отговор на това не е трудно да се сетим за онова време, когато, малко преди обяви кандидатурата си и обърна мнението си по темата, нашият настоящ президент ни каза:

„Хора, китайците не са ни врагове.“

Прикриваше ли той собствените си действия и връзки, които може би бяха записани в лаптопа на сина му Хънтър Байдън, голяма част от които още не са разкрити?

Имат ли китайците, в най-грубия смисъл на думата, нещо с което да го държат? За съжаление, имайки предвид операциите и управлението на нашите ФБР и Министерство на правосъдието, може би никога няма да знаем.

Можем обаче, да си направим собствените изводи. Но каквито и да са те, те са част от много по-депресиращ цялостен цайтгайст.

От известно време вярвам, че нашата изключително бърза и зле изпълнена евакуация от Афганистан, при която оставихме не само Баграм, но и достатъчно американски оръжия за да превърнем силите на талибаните в еквивалент на армията на Италия, да не говорим, че изложихме модерната си военна технология в ръцете на китайците и руснаците, само подчертава това – че голям процент от ръководството на нашата Демократическа партия, както и трагично значителен процент от репуликанците, отдавна вярват, че китайският режим печели битката между Китай и Америка за глобална хегемония.

Те, следователно, открито или скрито, съзнателно или подсъзнателно, минават на китайска страна за собствената си икономическа изгода, както и – в по-малка степен за предимство при оцеляването си.

Нашите клонящи към глобализма корпорации, като огромните правни фирми, които съм линкнал по-горе, които се занимават задълбочено с Китай, са същата работа. Те минават на тази страна, която считат, че е печеливша.

А глобализмът не е демокрация. За глобалиста хората, които гласуват са ирелевантни, дори ретроградни, от десетилетия насам. Това е еднопартийна държава, разпростряла се по цял свят.

И така, за да се изразим по-меко, „изкарването ни“ от Афганистан за тях не е голяма работа. А и това, че Китай го взима – е, за тях е просто част от играта.

Не е задължително редакцията на Поглед Инфо да споделя позициите изразени от автора в този материал.

Превод: СМ

Поглед инфо

Последвайте ни и в Телеграм