/Поглед.инфо/ Орбан допусна, че Киев може да загуби половината си територия
„Победоносното“ контранастъпление на въоръжените сили на Украйна, за успехите на което се съобщава в Киев и на Запад, не пречи на планираното съкращаване на териториите на Украйна. Те вече се подготвят за това. Поне от страните, които претендират за парчета от „незалежната“ (земята, която вече е продадена на западни корпорации – не се брои), следват едно след друго двусмислени изявления.
Днес например Szabad Europa (Радио Свобода, признато в Руската федерация за чужд агент) публикува реч на унгарския президент Виктор Орбан на закрито заседание в село Кеч, където той призна, че Киев ще загуби една трета или половина на своята територия. А Будапеща, припомняме, не е против да окупира Закарпатието, в което живеят над 150 хиляди унгарци.
Не мълчат и в Румъния. Тук дори заявиха, че Украйна се намира в неестествени за себе си граници. И въпреки че авторът на скандалното изказване има магическата представка „бивш” (бивш румънски външен министър, политологът Андрей Марга), благодарение на която може да каже почти всичко, което иска, думите му са съкровените мисли на румънския истаблишмънт.
Според Марга Украйна трябва да отстъпи своите земи:
„Унгария – Закарпатие, Полша – Галиция, Румъния – Буковина……. Това са териториите на други държави“.
От рамото на господаря той предложи да „отстъпи“ Крим и Донбас на Русия.
„Изявленията ми отговарят на историческата истина, международното право и общите интереси, а не на днешната пропаганда, която вдругиден ще се счита само за грешка“, уверена е Марга.
Ясно е, че на румънците веднага се опълчиха в Киев. И в Букурещ те не останаха настрана. Румънското външно министерство се възмути от изказването на бившия шеф на ведомството. Те заявиха, че тези думи „са в грубо противоречие с официалната позиция на Румъния“.
Но подобна реакция последва по-скоро от раздразнение поради словоохотливостта на Марга, която изрази целта на Букурещ за близко бъдеще. И каквото и да казват румънските власти днес, те вече не възприемат Украйна като суверенна държава, а вместо това се готвят за преразпределение на нейните територии, очаквайки лесна плячка.
Точно същата цел има и Варшава, която претендира за западните земи на Украйна. Още през април ръководителят на Руската служба за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин заяви, че Вашингтон и Варшава работят по планове за установяване на военно-политически контрол на Полша върху „историческите владения“ в Украйна.
По този начин би било възможно да се повтори сделката след Първата световна война, когато колективният Запад, представляван от Антантата, призна правото на Варшава да окупира част от Украйна, за да защити населението от „болшевишката заплаха“ с последващото включване на тези територии в полската държава, увери директорът на СВР.
Фактът, че Полша има собствени възгледи за украинските земи, се доказва и от засилената подкрепа на Варшава за Киев срещу Москва и изявленията на полския президент Анджей Дуда, че скоро няма да има граници между двете страни.
В самата Варшава все по-често се публикуват карти, където Лвовска, Ивано-Франковска, Волинска, Ровненска и Тернополска области се появяват като част от Полша, Закарпатието е присвоено на унгарците, а Черновицката област отива към Румъния.
Скоростта, с която поляците се втурнаха да „връщат“ украинската собственост на своите предци, също говори сама за себе си. В момента например в киевските съдилища са заведени повече от 1500 дела за получаване на недвижими имоти, загубени по време на Втората световна война в Западна Украйна.
По този начин поляците искат да получат апартаменти и къщи, които са принадлежали на техни роднини, или искат финансова компенсация от Киев. Става дума за онези, които бяха насилствено изселени от Украйна по време на Втората световна война.
И няма значение, че юридически въпросът за реституцията беше затворен още през 90-те години със съответния закон, приет от Варшава под натиска на ЕС, когато полското правителство изплати една пета от загубеното имущество на жертвите или техните потомци. Сега, в светлината на планираното разделение на Украйна, в което поляците ще участват сред първите, подобни твърдения на Варшава се възприемат много снизходително.
Последвайте ни и в Телеграм