Еврокомисията е сключвала споразумения с неправителствени организации (НПО), с които ги е задължавала да лобират в полза на Зелената сделка пред европейските депутати и други отдели на Еврокомисията. Това стана ясно по време на публичен дебат по време на пленарната сесия на Парламента в Страсбург в сряда.
Европейска народна партия (ЕНП), най-голямата политическа група в Парламента, и Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) поискаха повече прозрачност как Брюксел харчи парите на европейските данъкоплатци, като финансира НПО-та, лобиращи в полза на политиката на Еврокомисията.
Евродепутатът Моника Холмайер, член на ЕНП и заместник-председател на бюджетната комисия, каза, че е „открила огромни проблеми“ с начина, по който се изплащат средствата по програмата за финансиране на околната среда и климата на ЕС, известна като LIFE. По-специално, тя твърди, че разполага с доказателства, че отделът по околна среда на Комисията е подписвал договори с неправителствени организации, изискващи от тях да лобират в други отдели на Комисията по въпросите на околната среда.
Не може Генерална дирекция „Околна среда“ да лобира в други отдели на Комисията, като се преструва, че това е действие на неправителствени организации“, каза Холмайер, цитирана от Politico. Тя не даде подробности какво включват тези договори или с кого са били подписани.
По време на дебата комисарят по бюджета Пьотр Серафин призна, че „в подписаните споразумения има клаузи, които задължават неправителствените организации да извършват много подробни специфични дейности, насочени към конкретни членове на Европарламента или определени отдели в Комисията“. Той посочи, че това „не е незаконно… а просто е неуместно“.
На пресконференция във вторник лидерът на ЕНП Манфред Вебер каза, че уважава всички НПО-та, които работят на европейско ниво, добавяйки, че те са „изключително важни партньори, които ни дават съвети относно детайлите на законодателство.“
Но, добави той, „в този момент най-важното е да се създаде прозрачност по въпроса за финансирането на НПО-та“.
Патрик Яки, съпредседател на групата на Европейските консерватори, подчерта, че „НПО-тата сега са много важни играчи, особено в брюкселския балон“. Ето защо неговата група търси повече прозрачност за това как се финансират.
Скандалът избухна на фона на новите инструкции на Европейската комисия към зелените групи, че парите, които получават от програмата LIFE на ЕС, вече не могат да се използват за застъпничество и лобиране.
Комисията издаде нови насоки относно това какво могат или не могат да правят групите на гражданското общество, използвайки публични средства, в които се посочва, че определени видове лобиране, пряко насочени към официалните членове на институциите на ЕС — като изпращане на писма или организиране на срещи — може да „представляват риск за репутацията на Съюза.”
С 5,4 милиарда евро финансиране от ЕС, предназначено за периода 2021-2027 г., програмата LIFE е един от най-големите фондове на ЕС. Той финансира предимно екологични проекти като природни резервати или центрове за рециклиране на текстил, но 15,5 милиона евро от фонда отиват за НПО-та под формата на оперативни безвъзмездни средства всяка година, механизъм, първоначално предназначен да балансира влиянието на корпоративните лобистки интереси.
Източник: Гласове
Последвайте ни и в Телеграм