Европейките не искат да раждат: 2023 -та с най-малко бебета от 60-те насам

Ds olil

Броят на децата, родени в страните от Европейския съюз, е паднала до рекордно ниско ниво през 2023 година. Това подчертава сериозността на демографските проблеми в региона, коментират в редакцията на британския вестник Financial Times.

По актуализирани миналия месец данни през 2023 година в 27-те страни-членки на ЕС са се родили 3 665 000 деца. Отбелязва се, че това е най-ниската цифра от 1961 година насам.

Раждаемостта в ЕС е с 5,5% по-ниска в сравнение с 2022 година. Това е най-големият годишен спад в цялата история на наблюденията, подчертава изданието.

Освен това цифрата за 2023 година е по-ниска от дългосрочната демографска прогноза на Евростат, според която в региона трябваше да се родят четири милиона деца.

Журналистите припомнят, че в средата на 60-те години на миналия век ЕС е преживял пикова раждаемост. Тогава се раждат седем милиона деца, но по-късно тази цифра започва бързо да намалява.

Експертите смятат, че спадът на раждаемостта ще окаже голям натиск върху публичните финанси, тъй като населението в трудоспособна възраст ще намалее, а разходите за здравеопазване и пенсии ще се увеличат, допълва изданието.

„Възможно е несигурността, която изпитват хората – като несигурността на работата, нарастващите разходи за живот и цените на жилищата и множество глобални кризи, включително пандемията от COVID-19, геополитическото напрежение и изменението на климата – може да повлияе отрицателно на индивидуалните репродуктивни решения“, обяснява експертът от ООН Гуанюй Чжан.

Вилем Адема, старши икономист в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), на свой ред заяви пред репортери, че сега за младите хора е по-трудно да се реализират на пазара на труда и жилищата, отколкото преди.

Мария Рита Теста, професор по демография в Университета „Луис“ в Рим, е уверена, че решението да имат деца сред европейците сега е повлияно от нови фактори, които са свързани с политическо и икономическо напрежение на международно ниво.

Освен това Евростат установи, че жените в ЕС започват да раждат деца на по-късна възраст. Отбелязва се, че средната възраст на жените при раждане на първото им дете през 2022 година е била почти 30 години.

Според експерти тенденцията към намаляване на раждаемостта на децата е най-ярка в Италия, Испания, Гърция, Полша, Финландия и балтийските страни. Броят на ражданията там е спаднал с поне една четвърт през последното десетилетие.

Източник: Лупа бг

Последвайте ни и в Телеграм