Банките се нуждаят от държавна помощ, за да бъде предотвратена нова криза в сектора. Лошите кредити само на италианските банки възлизат на 360 милиарда евро. Италианската банкова криза може да се разпространи в цяла Европа, предупреди Лоренцо Бини Смаги, бивш член на Управителния съвет на Европейската централна банка, а в момента – председател на Борда на директорите на „Сосиете Женерал“. „В Италия и Германия има твърде много губещи банки“, категоричен е той. Италия трябва да реши проблема с просрочените кредити и за целта италианският министър-председател Матео Ренци ще трябва да предприеме непопулярни мерки, като например, да поиска обединение на банки, което ще доведе до загуба на работни места. „Необходимо е европейско решение на проблема, за момента имаше само национално“, заяви Бини Смаги, цитиран от агенция „Блумбърг“. Вчера в 19.30 часа българско време индексът „Блумбърг“, в който влизат акциите на 500 европейски банки и финансови компании, се понижи с 2,64% до нивото от ноември 2011 г. Акциите на италианската банка „Уникредит“ поевтиняха с 3,3%, на немската „Дойче Банк“ – с 4%, на швейцарската „Креди Суис“ – с 1,7%, на британските Royal Bank of Scotland (RBS) и Lloyds Banking Group – съответно с 6 и 6,8%. На този фон напълно благополучно изглеждаше най-проблемната италианска банка – Monte Paschi, в понеделник и вторник тя загуби една трета от стойността си. Вчера акциите й поскъпнаха с 6%. Италия забрани техните продажби за три месеца, а медиите съобщиха, че правителството се готви да помогне на банката.
Monte Paschi е най-старата банка в света и трета по активи в Италия. В понеделник стана известно, че ЕЦБ е поискала от нея да намали проблемните си кредити, които достигат до една трета от портфейла й, от 24,4 милиарда до 14,6 милиарда евро през 2018 г. От 2015 г. банката успя да продаде само 2 милиарда евро от тези задължения, а на 29 юли ще станат известни резултатите от стрес тестовете на ЕЦБ и Европейското банково управление. Италианските банки имат 360 милиарда евро лоши кредити, което е над 20% от БВП на страната. Фондът за спасяване на банките „Атлант“ разполага с по-малко от 5 милиарда евро. Вложителите вече теглят спестяванията си от слабите банки и ги прехвърлят в по-силните. Освен това, 45% от банковите облигации са собственост на инвеститори на дребно, а правилата на ЕС изискват част от загубите на банките, които са получили помощ от бюджета, да бъдат покрити от притежателите на ценните книжа. През октомври в Италия ще се проведе референдум за реформи в Конституцията, който анализаторите от „Сити“ наричат, „най-големият политически риск в Европа извън пределите на Великобритания“. Ренци ще трябва да намери начин за спасяването на Monte Paschi, който да устройва ЕС, но да не разори гражданите. Проблемите на италианските банки бяха известни, но те бяха задълбочени от британските референдум за излизане от ЕС. Заради „Брекзит“ нарасна волатилността, заяви италианският министър на финансите Пиер Карло Падоан. ЕС е разрешил на Италия да предостави на банките 150 милиарда евро ликвидност до края на годината, но вливането на капитала тепърва трябва да се договори, пише „Ведомости“.
Конвертируемите облигации на „Дойче Банк“, чиито притежатели рискуват да понесат загуби в случай на проблеми, поевтиняха до 77% от номинала си. Миналата седмица МВФ нарече „Дойче Банк“ най-рисковата банка в света, а нейният клон в САЩ се провали на стрес тестовете, организирани от ФЕД. Акциите на „Дойче Банк“ от началото на годината поевтиняха двойно и през септември те могат да бъдат изключени от индекса Stoxx 50, смятат анализаторите на „Сосиете Женерал“. Котировките на RBS и Lloyds също вървяха надолу, защото те имат най-големите рискове в сектора на недвижимите имоти. По данни на JPMorgan, те представляват 25,2 милиарда паунда при RBS и 18,1 милиарда паунда при Lloyds. От понеделник 5 фонда за британска недвижимост с над 10 милиарда паунда активи прекратиха тегленето на средства от обикновените инвеститори. Колко ще продължи тази забрана не е ясно, но в днешните условия имот с търговска цел във Великобритания може да се продаде от 3 до 6 месеца, пише „Файненшъл таймс“, позовавайки се на инвестиционната банка Jefferies. Срокът може да бъде и по-голям, защото паундът стремително поевтинява, като вчера той достигна до 1,28 долара за паунд. /БГНЕС
Последвайте ни и в Телеграм