/Поглед.инфо/ Немските граждани бяха посъветвани да се мият по-рядко и да се откажат от месото
Обикновената вода става все по-значим политически фактор в страните от Европейския съюз, съседни на Русия (Калининградска област). В края на юни във френскоговорящия сегмент на глобалната мрежа се появи видео , в което главният изпълнителен директор на една от световните корпорации и най-големият производител на храни Nestlé, Петер Брабек-Летмат каза: използването на вода трябва да бъде приватизирано и контролирано от елита. Никой не трябва да има свободен и безплатен достъп до водните ресурси.
Няколко дни по-късно, на 30 юни, литовският парламент одобри въвеждането на такси за използване на обикновена речна и езерна вода в страната. Включително плащане за поливането на градини. Жителите, които използват вода от реки, езера и други повърхностни водни тела над 10 куб.м. м на ден, вече трябва да бъдат регистрирани в специален регистър на Агенцията за опазване на околната среда. И за своя сметка да въведат уреди и да водят отчет за използваната повече от 10 куб. м. вода на ден, както и заплащане на цялата вода, използвана над нормата.
Собствениците на малки ВЕЦ също трябва да се регистрират. Консумацията на вода трябва да се изчисли в рамките на един месец и след това да се раздели на броя на дните. Нововъведението влиза в сила от 1 януари 2024 г.
Съответните промени в законите са инициирани от Министерството на опазване на околната среда, но те са свързани не толкова с екологията, колкото с политиката на „новото нормално“ и т.н. зелен дневен ред. Затова веднага предизвикаха възмущението на хората, които смятат, че скоро ще бъдат принудени да плащат и за въздух.
Почти едновременно с литовските власти в Полша беше решено да се научи населението как да пести вода. През втората половина на юли кметството на Варшава стартира кампанията „Уважавайте водата“, призовавайки жителите да намалят потреблението на вода.
Стотици общини в Полша издадоха призиви за ограничаване на използването на вода през горещото лято. Съветите на Общинския съвет включват затваряне на крана, когато си миете зъбите, използване на съдомиялна машина вместо миене на съдове на ръка, избор на душове вместо вани и поливане на градини и цветя със събрана дъждовна вода или вода, останала от измиване на плодове и зеленчуци.
В същото време кметът на полската столица Рафал Тшасковски уверява, че не става дума за недостиг на вода, просто поляците, които се притесняват от отоплителния сезон, високата инфлация и рязкото покачване на цените, трябва да бъдат научени да пестят и вода.
Подобна кампания е стартирана и във Вроцлав. В допълнение към методите, наложени на жителите на Варшава, Вроцлав призовава да се намалят хранителните отпадъци и да се купуват по-малко дрехи (хранителната промишленост и индустрията за облекло „изискват големи количества вода“).
Докато хората в Полша пестят вода, използвайки по-малко дрехи и отпадъци и уверявайки ги, че няма да има дефицит на вода, Институтът по метеорология и управление на водите (IMGW) предупреждава: нивото на Висла вече е спаднало до около 30 см, което е само 4 см над рекордно ниското ниво, регистрирано през 2015 и 2018 г.
Държавната агенция предупреди, че периодът на много горещо и сухо време, с температури, достигащи около 38°C на някои места през юни, означава, че повече от половината територия на Полша е изложена на сериозен риск от суша.
Фериботните услуги във Варшава са спрени. Експертите съобщават, че ситуацията се влошава всяка седмица от средата на май и няма да се подобри през август. Последният месец от лятото ще бъде доста сух с малко валежи. И най-важното е, че такава продължителна суша може да доведе до хидрогеоложка суша за няколко месеца, дълбоко под земята, откъдето се взема питейна вода за водоснабдителните мрежи.
Подобни проблеми има и в Германия. Европейската комисия посочи , че почти половината от ЕС е заплашена от суша, което вероятно ще доведе до намаляване на реколтата. През втората половина на юли Германският Съюз на градовете и общините предупреди за недостиг на вода в няколко региона на Германия.
Поради необичайно високите температури търсенето на вода в промишлеността, селското стопанство и частните домакинства се е увеличило. Поливането на градини, пълненето на плувни басейни и инсталациите за поливане на тревни площи могат да доведат до срив на инфраструктурата за доставки, казаха от Съюза.
Междувременно в Германия все още има масков режим (наследство от „пандемията“), което усложнява движението из града. Освен това хората консумират повече вода от обичайното поради задухата в градския транспорт. Властите призовават гражданите „фундаментално да преосмислят как трябва да се борави с ценния воден ресурс“ и спекулират за „по-добро разпределение на водата“. Те мислят за запазване на масите пречистени отпадъчни води, които се изхвърлят в реките и после отиват в Северно и Балтийско море.
Други решения като създаването на „зелени климатични оазиси в градовете“ или замяната на черния асфалт с „по-лек“ изглеждат напълно лишени от живот. В резултат на това германските граждани се съветват да се откажат от месото, да се мият по-рядко, да карат колело и постепенно да забравят за предимствата на цивилизацията.
Междувременно докладът на ООН за състоянието на продоволствената сигурност и изхранването, публикуван в началото на юли, отбелязва , че глобалните усилия за изкореняване на глада и недохранването не дават очакваните резултати. През 2021 г. броят на гладуващите в света достигна 828 милиона. Това е, което ООН нарича „устойчиво развитие“.
Според експертите на ООН, през 21 век водата ще стане по-важен стратегически ресурс от петрола и газа. Днес в света един човек консумира средно 2 пъти повече вода, отколкото през 1900 г. Делът на компании като Suez, Veolia, RWE и др. в глобалния контрол на водните ресурси се е увеличил от 9% от потребителите през 2005 г. на 30-40% през 2015 г. Сега най-малко една трета от населението на света получава вода от картела на Световната банка на цени, които той контролира, и този процент расте.
Днес в Европейския съюз комбинация от обективни фактори (сухо лято, пожари) и субективни фактори („зеленият дневен ред“ като част от „новата нормалност“) превръща обикновената вода в политически инструмент.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram