Гръцката църква изпитва финансови трудности, тъй като приходите пресъхват, а данъците продължават да се увеличават. Заради това емблематични манастири като тези на Петраки и Пентели в столицата Атина замразяват редица плащания, за да свържат двата края, пише сайтът на гръцкия вестник Ekathimerini.
Църквите и манастирите в страната вече се сблъскват с проблеми, свързани с плащането на заплати, опитват се да уреждат сметките си и да плащат имуществени данъци на вноски, като търсят начини да продават имоти, за да съберат пари за покриване на оперативните си разходи.
В резултат социалните им програми – като кухнята за бедни – се намират под риск. Очаква се това да породи ефект на домино от социални последици, тъй като църквата е сред основните движещи сили в усилията за подпомагане на най-силно засегнатите от икономическата криза в Гърция.
И докато гръцката църква се бори да събере средства, страната продължава да увеличава пречките пред инвестициите.
Общо 123 църковни имота в Атина, Вулягмени, Пирея и Солун са били продадени на държавата, но не са били платени, а църквата вече не може да ги използва.
Гръцката църква има два основни източника на приходи – недвижими имоти и акции в Националната банка на Гърция (NBG). И двата „извора” обаче пресъхват: наемите поевтиняват (с между 30 и 70% в зависимост от местоположението от 2008 г. насам), а купувачи се намират все по-трудно.
Същевременно акциите на NBG са се продавали на 0,23 евро за дял към момента на публикуване на статията.
„Приходите на църквата са намалели с около 75% днес в сравнение с 2008 г. Тогава годишният бюджет беше около 23 милиона евро, а днес е 6 милиона евро”, каза за Ekathimerini генералният директор на Централната църковна финансова служба отец Салонон Антониос.
money.bg
Последвайте ни и в Телеграм