„Грийнпийс“: Великобритания е внесла руски петрол за £220 млн. от началото на войната

Ds olil

Според нов анализ на „Грийнпийс“ от началото на инвазията на Владимир Путин в Украйна Обединеното кралство е внесло руски петрол на стойност около 220 млн. паунда.

Данните, публикувани в сряда, показват, че от началото на войната в Русия в края на февруари са внесени 1,9 млн. барела петрол (257 000 тона).

Петролът е влязъл в страната с осем танкера от Русия, проследени от природозащитниците от „Грийнпийс“. Правителството на Обединеното кралство се зарече, че ще забрани вноса на руски петрол, като постепенно го преустанови до края на годината.

В рамките на санкциите си срещу Кремъл Обединеното кралство вече забрани на кораби, които са руска собственост, оперират или плават под руски флаг, да влизат в Обединеното кралство, но това не спира влизането на кораб с руски петрол, който е собственост на друга държава.

„Правителството на Обединеното кралство не е чуждо на лицемерието, но да обещава „непоколебима подкрепа“ на Украйна, докато внася почти два милиона барела руски петрол, е напълно неискрено, дори по стандартите на Борис Джонсън“, казва Джорджия Уитакър, активист в кампанията за петрол и газ в „Грийнпийс“ – Великобритания.

„Досега тази война е отнела живота на поне 2000 цивилни. Това са 2 000 невинни жертви, финансирани до голяма степен от изкопаеми горива.

„Въпреки нарастващия брой жертви, правителството на Обединеното кралство си даде срок до края на годината да спре да внася кървавия петрол на Русия.

Грийнпийс предупреди, че още осем месеца руски петрол и газ са „твърде много“, тъй като боевете в Източна Украйна се засилват, което води до увеличаване на цивилните жертви.

Данните идват в момент, когато московският енергиен гигант „Газпром“ съобщи на Полша и България, че ще спре доставките на газ за тях – така двете страни станаха първите, на които основният европейски доставчик прекъсна доставките на газ, откакто Москва започна инвазията си.

Путин поиска от страните, които той нарича „недружелюбни“, да се съгласят със схема, по която да плащат за вноса на руски газ в рубли. България и Полша отказаха да направят това.

Договорът на Полша с Газпром за доставка на газ покрива около 50 % от националното потребление.

Решението на Русия да прекрати доставките на газ за Полша ще допринесе за нейния статут на икономически и политически парий, заяви в сряда британският вицепремиер Доминик Рааб.

„Това (спирането на доставките на газ) ще има много вреден ефект и върху Русия, защото тя се превръща все повече и повече не само в политически парий, но и в икономически парий“, каза Рааб пред Sky News.

През март Борис Джонсън обяви, че петролният бойкот на Обединеното кралство на руския нефт, газ и въглища ще приключи до края на 2022 г., а ЕС обеща да намали търсенето на руски газ с две трети през тази година.

Украинският президент Володимир Зеленски призова Запада да отиде по-далеч, за да блокира руските горива, сравнявайки закупуването на руски нефт и газ по време на нападението на президента Путин срещу страната му с „даване на пари на терорист“.

ЕС е много по-зависим от руските енергийни източници, отколкото Великобритания или САЩ, а външният министър на Германия Аналена Баербок предупреди, че незабавната забрана ще доведе до хаос в страната.

Руският вицепремиер Александър Новак предупреди, че бойкотите ще имат „катастрофално“ въздействие върху световната икономика, като доведат до повишаване на цените над 300 долара за барел от сегашните им исторически върхове от около 125 долара (95 паунда).

Анализаторите предупредиха за значително въздействие върху западните общества, като главният икономист за Обединеното кралство в Pantheon Macroeconomics Самюъл Томбс заяви пред The Independent, че цените на бензина на бензиностанциите може да се покачат с 50% през април, което ще доведе до повишаване на потребителската инфлация до 8,7%.

Източник: Independent

Последвайте ни и в Телеграм