Англосаксонският свят се подготвя за празника Halloween или Нощта на Вси светии. Той се празнува почти по целия свят, но най-устойчиви са традициите в англоезичните държави – Великобритания, Ирландия, Канада и САЩ.
Празникът се отбелязва в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември.
Началото си води от келтския езически ритуал Сауин (Samhain) и съвпада с честването на католическия ден на Вси светии. Самхейн, по-известен като Хелоуин и Вси Светии, е най-магическото време от годината, когато границата между света на Духа и света на Формата изтънява и почти изчезва. Смята се, че това е и период, в който се освобождават духовете на починали хора.
Древните келти посрещали своята Нова година Сауин в края на октомври. Те са живеели с вярването, че в нощта срещу нея починалите през изминалата година навестяват земята в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, келтите гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно – обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията. Събирали се около огньове, запалвани от друидите жреци.
Древният смисъл на празника е да се прогонят злите духове.
По традиция децата носят страшни костюми, тиквени фенери и обикалят съседите си, като искат бонбони и сладки с предупреждението, че ако не получат такива ще им „изиграят номер“. Хубавото на Хелоуин е, че няма ограничения и е забавен и за малки и големи. Украсата е важна за забавлението на Хелоуинските партита. Тиквите-фенери са част от традицията.
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram