На 30 март Фабио Рампели, заместник-председател на италианския парламент, свали знамето на Европейския съюз в кабинета си и издигна италианския трикольор на негово място. Това е символ на промяната, идваща не само в Италия и не само в Европа.
В Италия на фона на сътресенията, причинени от коронавирусната епидемия, правителството отпусна 400 милиона евро за създаване на спешен хранителен фонд и купони за най-бедните. Премиерът Джузепе Конте каза това, след като се появиха новини, че в южната част на страната няма достатъчно храна, а хората нямат достатъчно пари.
За първи път в Европейския съюз се въвеждат купони за храна.
Италианското издание на американския вестник The Huffington Post публикува статията „Страхът става гняв“ от кореспондента си от Южна Италия. Той пише: „Искаме да ядем” звучи ту писъкът, ту шепотът, ту гнева на онези, които искат и грабват продукти без заплащане, защото не могат да си ги позволят. Как можем да се храним, ако нямаме заплата? А ти, държавата, трябва да ни дадеш тези пари, иначе имаме право да вземем храна от рафтовете“. Внимание! Ситуацията се промени, не само статистиката. Страната ни спря да пее от балконите … „
Успях да се свържа с приятели в Италия, където работех няколко години. Ето мнения.
„Има много хора, които остават без средства, в отчаяна ситуация се борят за оцеляване“, казва Анджело Тантаро, директор на фестивала за късометражен филм в Сардиния. „Те не могат да си купят храна, отчаяни са … Надяваме се на солидарността на приятелски страни като Русия, Китай, Куба, Албания.“
„Тъй като повечето производствени мощности са затворени, много от тях остават без пари, не могат да си купят храна и това може да стартира механизма на бунта“, казва Фабрицио Ло Бело, собственик на фабриката за бебешки храни в Сиракуза в Сицилия. “Изглежда, че правителството е отделило средства за комуни при извънредни ситуации, да се надяваме, че тези средства ще дойдат. Освен това вече знаем добре, че Русия е близо! ”
„В Италия има критична ситуация“, казва Карло Фредуци, директор на Института за руски език и култура в Рим. “Въпреки че в началото вирусът удари северната част на страната, в южните райони започват протести. Казват, че различните мафиотски кланове сега правят милиарди от измами със защитни маски, медицинско оборудване, антивирусни спрейове, кислородни бутилки и лекарства. След това те се продават на черния пазар на приказни цени или се изнасят в други страни … Всички вестници – правителствени и опозиционни – атакуват Европейския съюз …. Съпругата ми и аз се скрихме през януари в къщата ни в предградията на Рим и излязохме само да си купим храна. Трябва да имате специален сертификат със себе си, който постоянно се променя. Ако полицията ви „хване“ без този документ в последната му версия, ви предстои глоба до 5000 евро “.
Проблемът не е само в Италия. ООН предупреди, че поради широкото затваряне на границите през следващите месеци, целият Европейски съюз може да се сблъска с недостиг на храна. Въпросът е не само в това, че производството спря и мнозина фалираха. Земеделските производители в богатите страни са свикнали да разчитат на евтината работна ръка на сезонните работници от Източна Европа – България, Румъния, Украйна. Сега потокът от гастарбайтери е блокиран и наближава времето на първата реколта. В Италия се предвижда недостиг от 50 хиляди работници тази пролет. Франция се нуждае от 200 хиляди сезонни работници във фермите, Германия – от 300 хиляди.
„Воюваме„, заяви лидерът на партия „Напред Италия!“ и бивш дългогодишен премиер Силвио Берлускони. „И бъдещето на ЕС е в опасност.“
„Кризата с коронавируса свидетелства за краха на Европа“, казва бившият премиер на Белгия Ги Верхофстад в интервю за вестник „Стампа“. – От края на януари, тоест от затварянето на китайския град Ухан, ежедневно получаваме потвърждение за това. Абсолютно всички европейски граждани гледаха на телевизионните екрани ежедневното развитие на кризата, в която националните власти предприеха различни половинчати мерки, въпреки че всички знаем, че пандемията изисква единен център за вземане на решения и един-единствен контрол. Пандемията не е „като война“. Тя е война. И през последните осем седмици в Европа видяхме различна картина: 28 центъра за решения, 28 контролни линии. „
Забележка: бившият белгийски премиер казва точно същото, което заяви бившият британски премиер Гордън Браун- “рупор на мнението на глобалния елит“.
И все повече европейски политици повтарят думите на бившия министър на икономиката на Италия Джулио Тремонти: „Глобализацията приключи. Това, което беше преди, беше наречено световен ред. Сега има риск от глобална каша.“ Зад тези думи стои същият призив за създаване на световно правителство, подчиняващо (бившите) суверенни национални държави.
Владимир Малишев
Превод: В. Сергеев
Поглед инфо
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram