Въпреки критиките папата пак нарече гейовете „педали“

Седмици след като се извини за използването на изключително обидна дума за гейовете, папа Франциск отново е използвал същия термин.

Главата на Римокатолическата църква спомена думата за първи път на среща при закрити врата с епископи миналия месец, когато описа свещеническите колежи като вече твърде пълни с „педали“ (frociaggine) – изключително обиден италиански термин.

Агенция ANSA съобщава, че папата е повторил думата вчера на среща с римски свещеници. Той е заявил, че във Ватикана има атмосфера на „frociaggine“ и че е по-добре младите мъже с хомосексуални наклонности да не бъдат допускани да влизат в семинарията.

На въпрос относно тази информация Ватиканът посочи изявление, което е публикувал относно срещата със свещениците, в което папата повтаря необходимостта да се приемат гейове в Църквата и необходимостта от предпазливост по отношение на това, че стават свещеници.

Говори се, че по време на срещата на 20 май при закрити врата той е повторил, че на мъжете гейове не трябва да се позволява да стават свещеници.

В изявление след тази среща Ватиканът посочи: „Папа Франциск е запознат с наскоро публикуваните статии за разговор при закрити врати с епископите на Италианската епископска конференция на католическите епископи“.

„Както каза на няколко пъти, „В Църквата има място за всички, за всички! Никой не е безполезен, никой не е излишен, има място за всички. Каквито сме ние, такива са всички“.

„Папата никога не е възнамерявал да обижда или да се изразява с хомофобски термини и се извинява на онези, които са се почувствали обидени от използването на термин, съобщен от други“.

Според в. „Месаджеро“ папата е направил коментара си по време на неформална сесия с въпроси и отговори на годишната среща на епископите, на която присъстват над 200 членове на духовенството.

Някои, които се опитват да защитят Негово светейшество, напомнят, че испанският, а не италианският е неговият майчин език и папата е допускал езикови гафове и в миналото, когато е говорел на език, различен от родния му.

Някои епископи, които са били в стаята, предполагат, че папата, като аржентинец, може да не е разбрал, че използваният от него италиански термин е обиден.

Досега се смяташе, че 87-годишният Франциск води Римокатолическата църква към приемането на по-приветлив подход към ЛГБТ общността.

През 2013 г., в началото на своето папство, той изрече известните думи:„Ако човек е гей и търси Бог и има добра воля, кой съм аз да го съдя?“, а миналата година позволи на свещениците да благославят членове на еднополови двойки, което предизвика остра консервативна реакция.

Въпреки това той отправи подобно послание относно хомосексуалните учащи за свещенически служители на среща с италиански епископи през 2018 г. Тогава папата им заръча внимателно да проверяват кандидатите за свещеничество и да отхвърлят всички, за които се подозира, че са хомосексуалисти.

В документ от 2005 г., публикуван при покойния предшественик на Франциск – Бенедикт XVI, Ватиканът посочва, чеЦърквата може да приеме в свещеничество онези, които са преодолели хомосексуалните си наклонности преди поне три години.

В документа се уточнява, че практикуващите хомосексуалисти, тези с „дълбоко вкоренени“ гей тенденции и тези, които „поддържат така наречената гей култура“, трябва да не бъдат допускани до свещенически сан.

Източник: Нюз бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram