Знаете ли, че редом с традиционните, признати официално почти 200 държави, в наши дни съществува и явлението „виртуални държави“? Или такива, които по своята същност не са съвсем истински или вземани на сериозно. Но до голяма степен имитират много особености на истинските, като дори са законово възможни?
Ако поразровите из интернет, ще се учудите, че въпреки своята налудничавост такива държави не само съществуват, но техният брой изобщо не е малък, нараства непрекъснато и днес всеки желаещ може да получи дори гражданство в тях. Стига да положи малко усилия и… да се регистрира например на официалния им сайт.
И сега още по-сериозно. Повечето от съществуващите днес виртуални държави наистина имат „правото“ да съществуват. Те се възползват от „дупки в законите“, следват конвенции и правила или са ексцентрични забавни хрумвания на техните създатели. Но без значение как и кога са възникнали, те винаги са интересни и заслужават поне няколко минути внимание.
Кралството Талосa
На 26 декември 1979 година в спалнята си в Милуоки (Уисконсин, САЩ), 14-годишният Робърт Бен Мадисън обявява няколкото квадратни метра, в които спи, за независима държава, нареченаТалосa, а себе си – за крал. И въпреки че това провъзгласяване не е прието официално от нито една истинска държава в света, кралство Талосa се счита за една от първите „домашни“ виртуални държави в света, като през годините има много подражатели и поддръжници.
Мадисън е окрилен от идеята си и още през 1995 година (със създаването на WWW), прави свой собствен уебсайт. В наши дни кралство Талосa може да се похвали с цели 222 граждани. И като всяка „нормална“ държава и то трябва да се срамува от своите проблеми и вътрешни раздори. През 2004 година от него се отделя група сърдити граждани, формирали независимата Република Талосa. След множество дипломатични ходове между лидерите им обаче държавата отново се обединява в едно през 2012 година. Надявам се, че вече сте се усмихнали?
Морската държава
Това миниатюрно княжество (все пак доста по-голямо от спалнята на Мадисън) се намира върху морска платформа недалеч от бреговете на Съфолк, Великобритания. Морското съоръжение е издигнато преди години от британците като вид защита срещу нападенията от германската армия през Втората световна война.
Само че през 1967 година хората, населяващи временно тази платформа, се превръщат в отделна нация. Това се случва, след като Пади Рой Бейтс заживява на борда и започва да излъчва пиратската радиостанция „Радио Есекс“ – нещо модерно в онези времена, както знаем.
И тъй като платформата всъщност се намира в международни води (извън държавата Великобритания), Бейтс я обявява за държава и я нарича Sealand (Морска земя). С течение на времето той дори създава нейна собствена конституция и издава стотици паспорти на граждани.
След известно време ситуацията става още по-забавна. Ще се усмихвате зловещо. Един натрапник на име Александър Ахенбах през 1978 година се самообявява за министър-председател на Sealand и съвсем реално напада платформата с неколцина въоръжени наемници. За щастие героичният син на Пади Бейтс – Майкъл, успешно им се противопоставя и успява да защити държавата си.
След смъртта на Пади Бейтс през 2012 година, синът Майкъл наследява титлата генерал-адмирал княз Майкъл I Бейтс. И в същото време наследникът на Александър Ахенбах продължава да се опитва да отнеме суверенитета на държавата от нейния княз.
Провинция Бумбунга
Може би сте познали по името й? Но не, бъркате! Тази държава не се намира в Африка, ами вАвстралия. Това е малко парче земя, отцепено от държавата континент на 29 март 1976 година отАлекс Брекстоун. Той бил обикновен дресьор на маймуни и поданик на Британската корона, на който не се понравил фактът, че държавата водела политика против монархията.
Брекстоун създава Бумбунга на своите 4 хектара земя и се провъзгласява за губернатор, така че тази малка част от континента Австралия все още е вярна на британската кралица. Владетелят дори опитва да пресъздаде гигантска карта на Великобритания, засаждайки пустинни храсти в определен ред, но не успява, защото те загиват по време на поредната местна суша.
Бумбунга дори притежава собствени серии пощенски марки с изображения на членовете на британското кралско семейство. Но, разбира се – ако ги използвате, няма да можете да изпратите нищо с тях. Те са създадени само за колекционери.
Последвайте ни и в Телеграм