Новината за новия президент беше посрещната от симпатизантите на Байдън с празненства на площадите в редица американски градове. Хилядите негови симпатизанти се стекоха на Black Lives Matter Plaza в района в близост до Белия дом. Празненствата продължиха и във вечерните часове.
В първата си реч след обявяването на победата новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън обеща да се справи с разделението в американската нация.
Байдън определи победата си над Доналд Тръмп като „убедителна“.
По повод разочарованието на поддръжниците на настоящия държавен глава той коментира, че те не са врагове. Пред поддръжниците си в Уилмингтън, щата Делауеър, бъдещият лидер обеща, че като президент да обедини американското общество:
„Нека тази свирепа ера на демонизиране в Америка да започне да приключва, тук и сега. Отказът на републиканци и демократи да си сътрудничат едни с други не е някаква тайнствена сила, отвъд нашия контрол, това е решение, избор, който ние правим. И ако можем да решим да не си сътрудничим, тогава можем да решим да си сътрудничим“.
Щабът на Доналд Тръмп обяви снощи, че е внесъл жалба в регионален съд в щата Аризона с аргумента, че неправилно са били отхвърлени гласовете на някои избиратели в окръга Марикопа в деня на президентските избори, предаде Ройтерс.
Според иска, внесен във висшия окръжен съд на най-населения окръг в щата, се посочва, че членове на избирателни секции са казвали на гласоподаватели да натискат един бутон, след като машината сигнализирала „overvote“ (буквално – допълнително гласуване). Щабът на президента твърди, че така вотът на тези избиратели не бил зачетен, а това можело да се отрази „решаващо“ на резултата от гласуването в Аризона. Освен това в този окръг били използвани нови машини за гласуване. От изборната комисия в Марикопа и щаба на Джо Байдън засега няма коментар по случая.
Байдън каза, че първата му работа като новоизбран президент ще бъде да подбере научни съветници и експерти, които да оглавя кампанията за справяне с пандемията от коронавирус. Сред другите приоритети, които той изтъкна, са преодоляването на расизма и съживяване на икономиката. На международната сцена Байдън ще се бори за прекратявана на цитирам „изкуствената търговска война“ с ЕС, съобщава БНР.
В емоционална реч за победа във Уилмингтън, Делауеър, Харис благодари на американците, че гласуваха за „надежда, единство, благоприличие, наука и истина“, за да въведат „нов ден“ в страната.
“Може да съм първата жена в тази роля, но няма да бъда последната. Защото всяко малко момиченце, което ни гледа тази вечер, вижда, че това е страна на възможностите”, каза Харис.
Облечена в бяло, подобно на суфражетките, в година, когато се отбелязва стогодишнината от правото на жените да гласуват в САЩ, Харис увери, че нямаше да стигне до мястото, където е, ако не бяха тези активистки и милионите американки, участвали в изборите тази година.
Поклон пред жените от американската история!
Тя също така уважи “поколения жени, чернокожи, азиатски, бели, латиноамерикански и индиански жени през цялата история, които проправиха пътя за тази вечер.”
„Жени, които са се борили и са се жертвали толкова много за равенство, свобода и справедливост за всички, включително чернокожите жени, които често се пренебрегват, но се оказват гръбнакът на нашата демокрация“.
Харис имаше послание към всяко дете в страната, независимо от пола: „Мечтайте с амбиция, водете с убеждение и смейте да гледате на себе си по начин, по който другите не са ви виждали, просто защото никога не са го виждали преди“.
Хората тук споделят едно облекчение след една напрегната кампания, протекла в една поляризирана нация. Ликуващите виждат в лицето на Байдън обединителят, който ще върне нормалността в страната. Победата на демократите е и историческа, след като новоизбраният вицепрезидент Камала Харис е на път да стане жената заела най-висок пост в историята на страната.
Фрог нюз
Последвайте ни и в Телеграм