България и Румъния влизат пълноправно в Шенген от 2025 г., гласи изготвено решение на Съвета на Европа

Ds olil

Унгарското председателство на Съвета на ЕС е изготвило решението за пълноправното приемане на България и Румъния в Шенген, предаде Националната телевизия. В черновата на документа пише, че от 1 януари 2025 г. се премахват проверките по вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния.

Австрия отмени ветотото си върху пълно присъединяване на Шенген за Румъния и България, информира в същото време сайтът schengen.news.

Припомня се и фактът, че на 31 март 2024 година като първа стъпка от приемането на двете страни в Шенген бяха премахнати проверките вътрешните въздушни и морски граници с двете страни и между тях. Документът ще бъде обсъждан утре на заседание на посланиците на страните от ЕС и гласуван окончателно на срещата на министрите на вътрешните работи от ЕС на 12 декември в Брюксел.

Според източници от унгарското председателство на Съвета на ЕС не се очакват допълнителни коментари от страна на държавите-членки, т.е решението ще бъде прието. Нидерландия също е потвърдила, че няма възражения, но преди гласуването на 12 декември трябва да има формално съгласие от националния парламент на страната.

Днес в ЕП предстои дебат по темата. Очаква се евродепутатите за пореден път да призоват за бързото пълноправно приемане на двете страни в Шенгенското пространството и премахване на дискриминацията спрямо гражданите на двете държави.

Какво значи за България пълноправното влизане в Шенгенското пространство

Пълноправното членство в Шенген за България означава, че страната ще стане част от зоната за свободно движение в Европа, премахвайки граничните проверки по вътрешните граници с другите държави-членки на Шенген. Това ще улесни пътуванията на българските граждани, които ще могат да се придвижват свободно без проверки по сухопътните, въздушните и морските граници.

Освен това ще се облекчи търговията и транспорта, като премахне забавянията на границите, което ще намали разходите за бизнеса и ще стимулира икономическата активност.

Заедно с това България ще има задължението да гарантира сигурността на външните си граници, като например тези с Турция, и да осигури ефективно управление на миграцията. Ще бъде необходимо страната да поддържа високо ниво на интеграция с шенгенските информационни системи за обмен на данни, свързани със сигурността и престъпността. Това включва и съобразяване с общите европейски правила за издаване на визи и обработка на искания за убежище.

Членството в Шенген носи и символична стойност, показвайки доверието на Европейския съюз към способността на България да защитава границите си и да спазва европейските стандарти. То ще укрепи позицията на страната в европейската общност и ще улесни интеграцията ѝ в европейската икономика.

Макар пълноправното членство да премахва граничните проверки между страните в Шенген, паспортният контрол при пътуване до държави извън Шенген или извън ЕС остава. Тази стъпка е значима както за гражданите, така и за бизнеса, защото ще насърчи икономическия растеж, ще улесни живота на хората и ще засили ролята на България в Европейския съюз.

Източник: КРОСС

Последвайте ни и в Телеграм