Рискът от избухване на случайна война между Русия и Запада е по-голям, отколкото когато и да било по време на Студената война, заяви най-високопоставеният британски военен в интервю за радио „Таймс“, цитиран от БГНЕС.
„Просто смятам, че се намираме в един много по-конкурентен свят, отколкото преди 10 или 15 години. И мисля, че естеството на конкуренцията между държавите и великите сили води до по-голямо напрежение. И смятам, че това напрежение е нещото, за което трябва да се внимава“, заявява генерал Ник Картър, началник на Генералния щаб на британската армия.
Ген. Картър сравни сегашната ситуация с предишни моменти в своята военна кариера от 1978 г. насам. „Когато ние с вас растяхме, светът беше двуполюсен. Два блока: Съветският съюз и Западът. След това навлязохме в период, в който той беше еднополюсен, а Съединените щати имаха пълно превъзходство. Мисля, че сега навлизаме в период, в който той е по-многополюсен, и че в един многополюсен свят с хора, които се конкурират за различни цели и по различни програми, има по-голям риск от напрежение, водещо до нещата, за които говорим“, каза генералът.
Картър предупреди политиците да не провокират ненужна ескалация и да бъдат „внимателни, за да не се окаже, че хората допускат войнствения характер на някои от нашите политики да не доведе до положение, в което ескалацията води до грешни изчисления“.
„Много от традиционните дипломатически инструменти и механизми, с които ние с вас сме израснали по време на Студената война, вече не съществуват. И без тези инструменти и механизми има по-голям риск тези ескалации или тази ескалация да доведат до погрешни изчисления. Така че мисля, че това е истинското предизвикателство, с което трябва да се сблъскаме“, каза генералът.
Запитан дали смята, че Русия е замесена в миграционната криза на границата между ЕС и Беларус, генералът заяви, че не знае, но че „нищо не би го изненадало“. „Защото смятам, че съвременната среда и този променящ се характер на конфликтите и войните, които описах, отварят възможности за хората да използват най-различни инструменти, тактики и техники, за да се опитат да посегнат на нашето единство“, добави той.
Само преди година Ник Картър предупреди за глобални рискове, свързани с пандемията от коронавирус, включително и за опасност от Трета световна война. Тогава той подчерта, че икономическите кризи от миналото са водели винаги до кризи в безопасността, и изрази безпокойство, че това ще се случи и сега. Той отбеляза, че има загриженост, че увеличаването на регионалните конфликти може да прерасне в пълномащабна война, подобно на това, което се случи преди двете световни войни миналия век, когато се сформираха съюзи между отделните страни, довели до години на кръвопролития.
В интервюто за „Скай нюз“, което бе по повод отбелязвания Ден на възпоменанието на жертвите от войните Картър заяви, че Великобритания и останалият свят трябва да се поучат от историята и предишните погрешни стъпки довели до световните войни през XX век, като се има предвид сегашната голяма несигурност около Covid-19.
Попитан дали има опасност от Трета световна война, Картър отговори: „Такъв риск има и той трябва да се отчита. Трябва да се помнят жертвите от предишните глобални конфликти, за да не се допуска тяхното повторение.”
СЕГА
Последвайте ни и в Телеграм