Бил Гейтс дава много висока оценка на изкуствения интелект. Според него генеративният изкуствен интелект от типа на ChatGPT скоро ще може да обучава хора… и да го прави толкова добре, колкото „всеки човек“.
Бил Гейтс продължава да изтъква ползите от изкуствения интелект. Наричайки AI най-голямата революция след появата на персоналния компютър, известният съосновател на Microsoft започна да говори за ползите от езиковите модели в образованието.
По време на събитието ASU+GSV, организирано от няколко университета в Сан Диего, милиардерът предположи, че чатботовете с изкуствен интелект, като ChatGPT, ще могат да помагат на децата да се научат да четат и пишат през следващите 18 месеца. Според Гейтс един чатбот като ChatGPT би могъл да изпълнява ролята на учител, което би било по-рентабилно решение за мнозина родители с ниски доходи:
„Достъпът до наставник или частен учител е твърде скъп за повечето ученици – особено когато той може да се адаптира и запомня всичко, което сте направили, и преглежда цялата ви работа“.
В най-близко бъдеще ИИ ще стане „толкова добър учител, колкото и всеки човек„. Според Бил Гейтс не е далеч времето, когато ИИ ще може да „води диалог, чрез който да помага на учениците да разберат своите недостатъци„. На първо време ИИ ще помага на учениците основно да подобрят уменията си за писане и четене.
В потвърждение на твърденията на Гейтс редица автори вече използват ChatGPT или алтернативен модел, за да подпомогнат своята работа. В уебсайта на Amazon има много книги, написани в съавторство с ChatGPT.
Виртуалният учител, управляван от изкуствен интелект
Бил Гейтс изтъква няколко обещаващи инициативи в тази насока, като например проекта Khanmigo. Разработен от Академия Хан, той представя виртуален учител, базиран на GPT-4, най-новата актуализация на модела GPT на OpenAI, който може да улесни обучението по математика, природни и хуманитарни науки за ученици от всички възрасти. Той може да се използва и като учител по писане.
„Академия Хан обявява, че ще използва GPT-4, за да управлява Khanmigo – асистент с изкуствен интелект, който функционира едновременно като виртуален учител за учениците и като помощник в класната стая за учителите“, обяснява организацията с нестопанска цел в своя уебсайт.
През изминалите няколко седмици изкуственият интелект учуди света, демонстрирайки своите възможности. ChatGPT успя да издържи изпит за медицинска правоспособност и изпит по право по-добре от някои университетски възпитаници. В този контекст филантропът остава убеден, че изкуственият интелект може да помогне за решаването на някои от основните проблеми на човечеството, като например световния глад.
Ето защо Бил Гейтс категорично се противопоставя на идеята за мораториум върху изкуствения интелект. Няколко големи фигури в областта на технологиите, включително Илън Мъск, се застъпват за замразяване изследванията на изкуствения интелект. Изправен срещу натиска, Сам Алтман, главен изпълнителен директор и съосновател на OpenAI, се съгласи временно да постави на пауза разработването на GPT-5, бъдеща версия на езиковия модел.
Източник: kaldata.com, Гласове
Последвайте ни и в Телеграм