Президентът на САЩ Джо Байдън обяви сформирането на специална работна група към Министерството на отбраната за Китай и нареди незабавен преглед на стратегическия подход на армията срещу Пекин, съобщава „Дойче Веле“.
По същия начин той обяви мерки срещу военната хунта в Мианмар, включително замразяване на нейните активи в САЩ след преврата през миналата седмица, докато бирманците отново протестираха за пети пореден ден срещу армията въпреки жестоките репресии.
По време на първото си посещение в Пентагона като президент Байдън каза, че преразглеждането на стратегията с Пекин е от решаващо значение, за да може „да се набележи солиден път по въпросите, свързани с Китай, които ще изискват усилия от цялото правителство“.
„Трябва да се изправим пред нарастващите предизвикателства, поставени от Китай, за да запазим мира и да защитим нашите интереси в Индийско-Тихоокеанската зона и в световен мащаб“, добави той.
Новата работна група ще разполага с четири месеца, за да представи оценки и препоръки относно военната стратегия на САЩ спрямо Китай, включително области на технологиите, структурата на силите и двустранните отбранителни отношения с Пекин.
Президентът каза, че прегледът на Пентагона трябва да бъде одобрен както от политически партии и Конгреса, така и от съюзници и други асоциации.
„Ето как ще отговорим на предизвикателството на Китай и ще гарантираме, че американците ще спечелят конкуренцията в бъдеще“, каза той.
Байдън също се опита да скъса с политиката на своя предшественик Доналд Тръмп, обещавайки на американските отбранителни сили да държи вътрешната политика извън сигурността на страната.
Байдън смята, че силата трябва да бъде последната мярка
„Никога няма да ви лиша от достойнство, никога няма да проявя неуважение“, каза той, докато вицепрезидентът Камала Харис и министърът на отбраната Лойд Остин стояха до него.
„Никога няма да политизирам работата, която вършите.“ Байдън, чийто син Бо служи в Ирак при Остин, също обеща да запази силата на армията.
И двамата с Остин подчертаха подхода на новата администрация „първо на дипломацията“, след като Тръмп отмени предишната политика за по-стабилна и агресивна позиция „Америка на първо място“ както със съюзници, така и с партньори.
„Много често нашите въоръжени сили и служителите на Министерството на отбраната са това, с което останалият свят идентифицира САЩ“, каза Байдън.
„Но нашата страна е по-сигурна и по-силна, когато водим не само с примера на нашата сила, но и със силата на нашия пример“.
Байдън каза, че „никога няма да се поколебае“ да разположи американски сили за защита на жизненоважни американски интереси, но смята, че „силата трябва да бъде инструмент от последна инстанция, а не първият“.
Байдън засегна и малцинствата, които според него са слабо представени в редиците на офицерите от Пентагона и се нуждаят от повече възможности.
И Остин, и Харис са първите афроамериканци, които заемат своите позиции.
„Време е цялото многообразие и цялата сила на нашите сили да бъдат отразени на всички нива на този отдел, включително на нашия министър на отбраната,“ каза той./
Американският президент Джо Байдън в първия си телефонен разговор на този пост с китайския президент Си Цзинпин обсъди борбата срещу разпространението на новия коронавирус, изменението на климата и предотвратяването на разпространението на оръжия по света, се посочва в публикуваното писмено изявление на Белия дом, съобщава ТАСС.
„Двамата лидери обмениха мнения относно противодействието на пандемията, общите предизвикателства пред глобалната здравна сигурност, изменението на климата и предотвратяването на разпространението на оръжия“, се казва в изявлението.
Освен това, добавя Белият дом, Байдън изрази загриженост относно ситуацията в Хонконг, автономния район Синдзян -Уйгур и Тайван. „Президентът Байдън потвърди приоритета, който се дава на осигуряването на сигурността, защитата на просперитета, здравето и начина на живот на американския народ и запазването на свободното и отворено пространство на Индийско-тихоокеанския регион. Президентът Байдън подчерта дълбоката си загриженост относно принудителните и несправедливи икономически практики на Пекин, репресиите в Хонконг, правата на човека в Синдзян и все по-агресивните действия в региона, включително срещу Тайван „, заявиха от Белият дом.
Американският лидер също „предаде поздравления и добри пожелания на китайския народ по повод Лунната Нова година“. Байдън коментира разговора с президента на Китайската народна република в Туитър. „Казах му, че ще работя с Китай, когато това е от полза за американския народ“, пише шефът той.
КРОСС
Последвайте ни и в Телеграм