Археолози се натъкнаха при проучване на египетска гробница на субстанция, за която се доказа научво, че е едно от най-старите сирена, откривани някога, съобщи телевизия ББС. Преди няколко години експедицията открива счупени съдове с бяла кристализирана субстанция с неизвестен произход в гробницата на Птамес в Саккара, Египет. Ново изследване на субстанцията доказа, че всъщност е сирене на около 3200 г. Откритието е от голямо значение, защото до момента няма свидетелства за производство на сирене в Древен Египет.
„Изследваният материал е най-древната останка от сирене, откривана до момента“, казва д-р Енрико Греко, от Университета Катания, който е работил заедно със свои колеги от Университета Кайро, за да определят произхода на субстанцията.Учените са открили, че сиренето е направено от смесица между мляко от коза и овца, но не могат да предположат какъв точно е бил вкусът му.
Според професора по история и химия Паул Киндстед сиренето е имало „доста, доста, киселинен вкус“.
В сиренето е открита и бактерията Бруцела, която води до инфекция в човешкия организъм (Бруцелоза) при приемането на непастьоризирани млечни продукти. Симптомите на инфекцията, която съществува и днес, са висока температура, потене и мускулни спазми.
Гробницата, в която е открито древното сирене принадлежи на Птамес, вископоставен древноегипетски служител, управлявал древния град Мемфис.
Некрополът в Саккара, в близост до Кайро, е открит още през 1885 г., но е загубен под плаващи пустинни пясъци. Повторното му откриване е едва 125 г. по-късно – през 2010 г./КРОСС
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram