Особеното е, че тази ваксина е наистина педиатрична, тя е с променен състав от гледна точка на съдържанието на антигена и разликата е, че тя съдържа три пъти по-малко микрограма в доза от активното вещество. Това обясни на брифинг главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Извън областните центрове, допълнително разкрити пунктове ще работят в Петрич, Гоце Делчев, Севлиево, Трявна, Троян, Лом, Велинград, Исперих, Кубрат, Дулово, Нова Загора, Неделино, Девин, Казанлък, Елхово, съобщава БНТ.
Доц. Кунчев Снимка: БНТ
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, началникът на отдел „Надзор на заразните болести“ д-р Кремена Пармакова и изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата маг.-фарм. Богдан Кирилов дадоха брифинг във връзка с ваксинацията на деца на възраст от 5 до 11 години.
Особеното е, че тази ваксина е наистина педиатрична, тя е с променен състав от гледна точка на съдържанието на антигена и разликата е, че тя съдържа три пъти по-малко микрограма в доза от активното вещество, обясни доц. Кунчев. Изследвания в Европейската агенция по лекарствата показаха, че при трикратно по малко съдържания, тя дава същия и сравним ефект както ваксината при възрастни, уточни той.
Флаконите са десетдозови, което усложнява организацията на работа и децата трябва да се групират така, че когато се съберат десет, да се използва флакон. Това е причината разпределянето на ваксините да е съсредоточено в определен брой центрове. Препоръчваме горещо на всички, които желаят да направят предварителна уговорка за час, за да не се налага да чакат родителите. Разбира се, ако отидат директно в пункта, никой няма да ги върне, уточни доц. Кунчев. За момента не обсъждаме бустерна доза за децата, допълни той.
Ваксините за деца могат да бъдат съхранявани по-дълго време. Когато вече се отвори флаконът, срокът за използване е 12 часа, съхранението в хладилни условия след отваряне е 10 седмици.
Нежеланите реакции са същите като при възрастните: лека болезненост при мястото на прилагане и лека температура.
69 пункта за ваксинация на деца ще работят на територията на страната, при интерес здравните власти са готови да разкрият допълнителни. Извън областните центрове, допълнително разкрити пунктове ще работят в Петрич, Гоце Делчев, Севлиево, Трявна, Троян, Лом, Велинград, Исперих, Кубрат, Дулово, Нова Загора, Неделино, Девин, Казанлък, Елхово.
Има надеждни данни, че ваксините могат да бъдат прилагани при тази възрастова група, уточни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. Данните показват ефикасност от 91%, допълни той. „Хората имат притеснения по отношения на отложени във времето нежелани реакции. Задължително има проследяване поне 2 месеца на всички участници в клиничните изпитвания и то продължава и след приключването му“, обясни Кирилов.
В ЕС на деца под 15 години са приложени над 18 милиона дози ваксини, което дава сериозна научна информация. България е подсигурила достатъчно количество от всички категории ваксини, допълни Кирилов.
Как ще става ваксинацията?
Родител с детето посещава пункта – извършва се преглед от медицински специалист на детето, след това ваксината се прилага и се отразява в регистъра за ваксинация, съответно детето ще може да получи и цифров ковид сертификат, обясни д-р Кремена Пармакова.
Пунктовете, които ще прилагат педиатричните ваксини и до момента практикуват ваксинация, тоест те са наясно с условията на съхранение, допълни тя.
Няма да е необходимо съгласие за ваксинация и от двамата родители.
Гласове
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram