Близо 5000 българи имат нужда от трансплантация на бъбрек, макар че само 803-ма са включени в листата на чакащите. Има обаче и над 3500 пациенти на диализа, които трябва да мислят за трансплантация. Това заяви началникът на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница проф. Емил Паскалев.
„Не бива да чакаме да се стига до крайна фаза на увреждане, за да мислим са присаждане на нов бъбрек. Много е голям процентът на хората с хронично бъбречно заболяване и конкретно на тези, които са в предпоследната четвърта степен. Тогава вече е необходимо заместващо бъбречно лечение“, коментира специалистът пред „Телеграф“.
По думите му донорството трябва да е широко разпространено, да има ясна визия, че това е правилното лечение, когато се касае за бъбречна недостатъчност.
„Диализата е 5 пъти по-скъпа от лечението на хроничното бъбречно заболяване и 4 пъти по-скъпа от бъбречната трансплантация. Така че при правилна държавна политика, може да се спести финансов ресурс и той да се насочи за решаване на други проблеми в здравеопазването“, подчерта проф. Паскалев.
Той допълни, че хората трябва да бъдат информирани, тъй като изпитват притеснения, когато става дума за донорство.
„Трябва да се говори с тях по етичен и спокоен начин. Тогава стигат до разбиране“, убеден е медикът. За това обаче, според него, основната роля трябва да е на държавата. „Друг проблем е, че има недостиг на специалисти“, добави проф. Паскалев.
„За разлика от пациентите на диализа, тези с трансплантация могат да имат деца и могат да имат нормално бъбречно здраве. Нещата са несъпоставими, т.е. бъбречната трансплантация е истинското решение на пациентите с бъбречна недостатъчност, затова е добре хората да го знаят“, обясни още началникът на Клиниката по нефрология и трансплантация на УМБАЛ „Александровска“.
1 час бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram