5 млн. европари за тръба, която не заровена

Ds olil


Траншеята във Варненското езеро не е вкопана, а просто е положена по дъното, което доведе до замърсяване на околната среда, съобщава Дневник. Авария разкри, че протоколът за въвеждане в експлоатация е бил манипулиран. Самият проект е на стойност 5 млн. евро, които са осигурени безвъзмездно по програма ИСПА на ЕС.
Оказа се, че строителите не са закопали тръбопровода, просто защото не са разполагали с необходимата техника. Не е ясно защо тогава са поели проекта при очевидна техническа несъстоятелност.  Т. нар. земснаряд Струма, с който е била полагана тръбата, бе открит в края на май т.г.захвърлен на територията на варненското пристанище Булпорт. Собственикът му, благоевградската компания Струма имоти, очевидно не е имала нужда от него след приключване на работата по обществената поръчка, тъй като не е имала и експертизата за изпълнение на подобен род дейност. Заради неплатени наеми за съхранението му сега земснарядът е обявен за публична продан, а от Струма имоти твърдят, че никога не са имали нищо общо с него.
Проверката на Дневник установи, че въпреки това 25 души – членове на специална междуведомствена комисия са сложили подписите си под протокол от 6 декември 2011 г. с който са удостоверили, че тръбата е положен под езерното дъно поне на 3 м. и е годна за въвеждане в експлоатация. Фактът, че това не е отговаряло на истината, стана публичен след авария, заради която поне от лятото на м.г. досега във Варненското езеро и Варненския залив да се изливат дневно по над 8 хил. куб. м силно токсични фекални води. Колективната отговорност обаче е използвана като прикритие за неизпълнените условия на обществената поръчка. Само малцина от всички членове на държавната приемателна комисия нямат пряко отношение към технологията за полагането на тръбата.
Същевременно в продължение на два месеца всички институции, ангажирани с проблема – министерствата на околната среда и водите, на транспорта и на регионалното развитие, както и Община Варна, която е собственик на тръбата, увъртаха и лъжеха по темата за това дали тя е била положена на езерното дъно, или е била вкопана на 3-4 м под него.
Едва в началото на юни т.г. в интервю за БНР председателят на групата на ГЕРБ във Варненския общински съвет Бранимир Балачев бе принуден за признае, че тя все пак не е била заровена така, както е предвиждал проектът за полагането й.



19 минути

Последвайте ни и в Телеграм