38 родителски организации се застъпиха за забраната на ЛГБТ пропагандата в училищата

„Възраждане“ посочва, че 38 родителски организации са се подписали в подкрепа на промените в Закона за предучилищно и училищно образование.

Родителските организации изпращат отворено писмо до Генералния секретар на ООН, Председателя на Европейския парламент, председателите на политическите групи в Европейския парламент, председателя на Европейската комисия, председателя на Народното събрание, председателите на парламентарно представените партии, министъра на образованието и науката, в което изразяват подкрепата си за законовите промени, които ограничават разпространението на информация, свързана с ЛГБТИ тематиката в системата на образованието.

Възраждане“ отбелязва, че в документа първо се оборват всички твърдения на критиците на закона. Организациите отхвърлят като неверни твърденията, че тези изменения нарушават основни права, закрепени в Конституцията на България, Европейската харта за правата на човека и Европейската конвенция за правата на човека. Цитират се чл. 39 и чл. 41 от Конституцията, според които правото на информация може да бъде ограничено, когато това е необходимо за защита на обществения ред и се прави в името на обществения интерес. Организациите се позовават и на постановления на Конституционния съд, според които правото на информация и свобода на изразяването могат да бъдат ограничени в случаите, когато се защитава общественият интерес.

Те се обявяват за спазването на действащото законодателство, в което ясно са въведени ограничения по отношение на разпространението на информация, свързана със сексуална различност сред малолетни и непълнолетни лица. Възрастовото ограничение е обособено в понятието „дееспособност“. Съгласно чл..3 от Закона за децата и семейството пълна дееспособност се придобива на 18 г., а лицата между 14 и 18 г. имат ограничена дееспособност. Това означава, че децата и

младежите не разполагат с необходимата умствена, емоционална и психическа зрялост за възприемането на определени теми, особено такива, свързани със сексуална ориентация и идентичност, отбелязва се в отвореното писмо.

Родителите припомнят на международните организации, че България е суверенна държава, която има право и задължение да регулира общественото образование и морала в съответствие със своите национални интереси и правен ред.

Организациите припомнят и че на 31 юли миналата година в деловодството на Народното събрание са внесли искане за референдум по темата.

Промените в българското законодателство, свързани със забраната на ЛГБТИ тематиката в образованието, са напълно законни и обосновани както от Конституцията, така и от международна гледна точка. Те представляват мярка за защита на обществения интерес и право на децата на подходящо развитие в съответствие с техните възрастови и психо-емоционални характеристики“, изтъква се в документа като заключение.

Припомняме, че по-рано този месец депутатите забраниха пропагандата, популяризирането или подстрекаването по какъвто и да е начин в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.

Над 7000 граждани и 76 неправителствени организации поискаха президентът да наложи вето на измененията в Закона за предучилищното и училищното образование. Държавният глава обаче отказа да предприеме такава мярка.

Местната организация на Възраждане във Варна публикува списък с учители, които подкрепят лгбт пропагандата в училищата. МОН излезе с официална позиция по казуса, в която подчерта, че няма да допусне репресия към учители, ученици и родители.

Източник: Нюз бг

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram