С тържествена церемония на 30 януари в центъра на София беше отбелязана 169-ата годишнина от рождението на великия държавник Стефан Стамболов. Повече от 300 бяха присъстващите, които отдадоха почит и поднесоха цветя и венци пред паметника на Стамболов.
Вече десет години академичното ръководство на УниБИТ и в частност Института по лидерство към университета организира тържествени церемонии за отбелязване на годишнините от рождението на този велик българин. Събитието се проведе с участието на Почетен караул и Гвардейски духов оркестър.
В словото си проф. д. ик. н. Стоян Денчев – председател на Съвета на настоятелите на УниБИТ, отбеляза: „Вярвам, че всеки от нас е подробно запознат с живота и делото на „най-способния държавник, излъчен от балканските нации за целия ХІХ век“, както го определя американския историк Уил Мънро. По време на Стамболовото управление младото княжество претърпява икономически подем и България тръгва по пътя на индустриализацията и модернизацията. Икономическият възход е постигнат с три основни дейности: протекционистка политика спрямо българските производители, привличане на чужди капитали и сключване на изгодни търговски договори с европейски държави. Неговото кредо може да се определи от думите му: „И за опашката на дявола ще се хвана, ако трябва, но ще изтегля България“. Аз с болка тук бих добавил: … Не свършва нашето злополучно изтегляне“.
Последва слово на проф. д. н. Александра Куманова, която проследи накратко биографията на Стамболов – като революционер, поет и държавник, о обобщавайки: „Стефан Стамболов е кръстопътен феномен за предводителството на българския народ. Той е еманация на българката нация и на българската държавност“.
Проф. д. н. Ирена Петева, ректор на УниБИТ, прочете Похвално слово от президента Румен Радев, в което се казва: „Стефан Стамболов отстоява решително националните интереси… Почитайки един от бележитите държавни мъже на България, от дистанция на времето трябва да потърсим своя съвременен прочит на делото на Стамболов. Този прочит е особено нужен в свят на предизвикателства и изпитания, който превръща отговорното и достойно лидерство в предпоставка за благоденствието на нациите“.
Цветя и венци бяха поднесени от държавни и обществени ръководители – от Народното събрание, Президентството, Министерски съвет, Министерство на отбраната, Светия синод, Военната академия, УниБИТ, експрезидента Георги Първанов, лидери на политически партии, стотици студенти, културни дейци, граждани.
Труд
Последвайте ни и в Телеграм