15 септември чука на вратата и сериозно притеснява родителите с разходите, които трябва да направят за подготовката на децата си за първия учебен ден. По навик всички се фокусират върху първолаците, но много по-скъпа излиза подготовката на гимназист. Учебницете от 1 до 7 клас са безплатни. Но за горния курс излизат над 250 лева, пресмята „Стандарт“.
Не случайно антикварните книжарници регистрират бум в търсенето на вече използвани пособия.
„Учебниците станаха толкова скъпи, че предпочитат втора употреба. Да са 2-3-5 лева надолу. Тази година виждам, че учебниците са повишени с 3,4 до 5 лева на бройка. Дори се случва да се запази седмица до 10 дни от даден родител и го изчаквам да си получи заплата”, разказва Маргарита Лозева пред Нова тв.
За тези обаче, които ще правят пълен пазар за ученика, сметката ще излезе по-висока отпреди – дори само за най-необходимото, казват търговци.
„Ако миналата година примерно е било 100-120 лева, тази година под 150 лева няма как”, казва Иван Георгиев. Като в тази сума не се включват учебниците и помагалата.
Най-голямо е поскъпването на тетрадките. „Може би 30 до 40% е при тетрадките. При раниците също има покачване, но не е чак толкова голямо. Почти всички стоки, които идват, нови доставки са с нови цени”, казва Георгиев.
Така най-евтина тетрадка от 20 листа вече е с цена от около 80 ст., вместо досегашните 60. Блокчета за рисуване скачат от 60 ст. на 1 лв. А раница, която миналата година е струвала 80 лв., сега е с етикет от 120 лв.
Вносители обясняват покачването на цените с повишените разходи за производство и транспорт.
„В последната една година в канцеларските материали и особено тетрадките има сериозна промяна, която се дължи именно на цената на хартията, която в световен мащаб е доста по-скъпа. Около 20% е горната граница на цената на тетрадките”, обясни Кристина Георгиева.
Факти бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram