Трети проби от животните във Велинград ще бъдат изпратени в лаборатория във Франция

Ds olil

Трети проби от животните във фермата край Велинград ще бъдат изпратени в сертифицирана лаборатория в Монпелие, Франция. Това заявиха животновъди след среща със служебния министър на земеделието Георги Тахов. Те се събраха на протест преди три дни, след като министърът поиска всички животни да бъде евтаназирани заради огнище на чума, констатирано от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).

На този етап овцете от трите стада във Велинград ще останат под карантина. Междувременно Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) поиска оставката на цялото ръководство на Българската агенция за безопасност на храните заради бездействие и допускане на заразата с чума по дребните преживни животни да плъзне в страната.

„От няколко месеца имаме сложна епизоотична обстановка. Неколкократно призовавахме БАБХ да спре движението на животните. Не се справиха, Не е спирала безконтролната търговия в България и незаконния внос“, заяви съпредседателят на НОКА Симеон Караколев в интервю за БНТ. Агенцията по храните знаят кои са лицата, които извършват търговия с животни, но нито веднъж не са извикани да подпишат предупредителни протоколи, че не трябва в тази ситуация да се занимават с тази дейност, каза Караколев.

Според него Агенцията по храните не си върши работата професионално и прозрачно.

Министерство на земеделието и БАБХ твърдят, че има огнище на чума и зараза в стадо с над 1600 овце във Велинград. Повторни проби установиха, че животните са заразени с чума. Ръководствата на земеделското министерство и на БАБХ обявиха, че вероятно заразата е тръгнала от нерегламентиран внос от Румъния или Гърция, където има доказани огнища на чума сред овцете. Оказа се, че някои от пробите показват наличие на антитела, което означава, че болестта е преминала преди повече от 14 дни.

Браншовата асоциация на овцевъдите също призоваваше за повторно тестване на овцете, защото не вярва на резултатите от изследванията, организирани от БАБХ. От браншовата камара настояват държавата да направи запитване пред Еврокомисията за промяна на остарелите протоколи за действие при зараза с чума по дребните преживни животни и да не се стига да унищожаване на стадата. Тази крайна мярка се предприема, за да не последва забрана страната ни да изнася не само живи животни и месо, но и продукти от тях като сирене и мляко, е обяснението на земеделското министерство.

„Наличието на антитела, показва, че вирусът е преминал преди 10-20 дни. На времето той е причинявал много голяма смъртност, но сега не е така. Явно вирусът се е изменил. Затова ЕК трябва да преразгледа процедурите си“, смята Тодоров.

„БАБХ влизат във фермите като барети, Те не са специализирана структура, която работи в анонимност и трябва да изненадва фермерите“, каза Караколев.

Източник: Обективно бг

Последвайте ни и в Телеграм