Токът в България и Румъния е най-скъпият на Стария континент

България и Румъния са страните в Европа с най-скъпа електроенергия днес, според оповестените цени на пазара в сегмента „ден напред“.   Сключените сделки в двете държави са на цени от 327 евро и 71 цента

И ако у нас и в Румъния  мегават час енергия надхвърля 640  лева, то във Финландия, например същото количество енергия в същия сегмент е на цена от евро и 52 цента. 

„Става въпрос за екстремни цени“, каза за Радио Стара Загора финансистът Георги Кадиев. По думите му, причините са комплексни – от една страна – дъждовното и по-хладно време,  поскъпването на газа, завишеното търсене и износът на електроенергия към Украйна. 

Според Кадиев, случващото се на енергийния пазар трябва да е знак за съответните държави не да гледат какви са цените, а да потърсят отговор как всяка една от тях да реагира на тях. 

„Начинът да реагираш, най-сигурният, поне според мен, е не все по-свободни пазари и все по-лесно трансфериране на енергия и да разчиташ на това, че като нямаш ти енергия, тя все отнякъде ще стигне до теб. Практиката показва, че не винаги това ще се случи. И  собственото ти производство да не е само от вятър и слънце, защото е непредвидимо. Трябват предвидими и сигурни производства.  Такива са най-вече ядрените централи, ТЕЦ-овете и ВЕЦ-овете.  

Във Финландия например имат много  ядрени мощности, имат и водни централи, това обяснява донякъде и цената на електроенергията. 

Ние нямаме вода, атомната ни централа – един от блоковете, е в ремонт, остават ни ТЕЦ-овете. Тук има едно положение – заплащането на емисии. Ще ви дам пример – себестойността на мегават час енергия от ТЕЦ Марица Изток 2, е около 80 лева. Но ако сложите и квотите –цената на мегават час се увеличава с още 150 лева. Така цената на централата става 200-250 лева за мегаватчас. Затова и при нормален пазар, енергията им е непродаваема.  Това е и причината  Дружеството да отчете загуба за шестмесечието.  Но при при покачването на борсовите цени, от вчера  ТЕЦ 2 включи в енергийната система още един блок“, даде пример Кадиев. 

И ако този път държавните Мини и ТЕЦ „Марица- Изток 2“ успяха да реагират, какво гарантира, че ако се наложи, двете дружества ще съумеят  да направят същото, да речем,  през март догодина, на фона на зададените вече сигнали за затихващи функции на комплекс Марица – Изток

„Нищо не гарантира. И затова не трябва да има затихващи функции. Винаги съм казвал, че комплекс „Марица – Изток“ трябва да продължи да работи. Защото това е единственият ни местен ресурс за производство на енергия. Той не зависи от световни борси, от отворени или затворени граници. Необходимо е да се направи всичко възможно  за удължаването на неговата работа, докато има въглища. ТЕЦ Марица -изток 2 е най-големият ни производител, който заедно с няколко по-малки може да гарантира производство на енергия и покриване на необходимите нужди при подобни състояние на пазарите. Без тази мощност и още няколко по-малки такива, отиваме към режим на тока“, каза  Кадиев пред Радио Стара Загора.

Източник: Радио Стара Загора

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *