„На фона на брутално проведени избори, с изключителна наглост, промяна, подмяна на вота на избирателите, има основание да се сезира КС за касиране на изборите – било частично, било изцяло. Но по-важното е, че се създаде нетърпимост към този начин на провеждане на избори.“
Това мнение изрази пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.
Друг е въпросът кой ще сезира Конституционния съд и какви доказателства ще се съберат – те трябва да са солидни и аргументирани, посочи Славев.
Доказателствата за грубо нарушение на ИК, които видяхме, са напълно легитимни, подчерта той.
„За касирането на избори КС си действа като нормален, редовен съд. Абсолютно са валидни тези случаи и с видеонаблюдение, и с писмени доказателства. Въпросът е да се види има ли и други. ЦИК продължава да се държи сякаш не е оттук и е за малко.“
Трябва да се въведе някакъв ценз за хората в СИК, смята Теодор Славев. По думите му, редно е да се обмисли и обучение, което да бъде вид лицензиране за участие в секционни комисии.
Във връзка със случая в Благоевградско, в който става ясно, че „на Краси му трябват 300“, никой в комисията не реагира на тези думи, тоест или всички са обвързани с партията-майка там, или са изпаднали в амок, коментира той.
В Изборния кодекс има срок от 2 месеца за произнасяне на Конституционният съд, но може и да отидем на следващи избори преди КС да се произнесе, не изключва Славев.
Положителната новина е, че въпреки тежката политическа криза има институции, които функционират и уважават мандатността. Президентската институция и съдебната власт си изпълняват правомощията, отбеляза той, след като съдиите и президентът излъчиха нови кандидати за Конституционния съд.
Четирима членове излязоха, един пост остава незапълнен – в момента има 11 души в КС, уточни експертът.
Излъчените от президента кандидати ще защитават тезата, че промените в Конституцията, касаещи служебното правителство, са противоконституционни, допуска Славев. По думите му, „в момента сме 6:5„.
Източник: БНР
Последвайте ни и в Телеграм