В дирекция „Киберпрестъпност“ в ГДБОП получаваме ежедневно между 50 и 70 сигнали за поне 15 различни престъпления. Наблюдаваме бавно, но плавно и постоянно увеличаване на атаките. Повишават се случаите и на компютърни измами. Това каза комисар Владимир Димитров, директор на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП в предаването „Тази сутрин“ по бТВ.
Огромен е делът на „фишинг“ съобщенията – най-често имейли, които претендират да са от банкова или друга легитимна институция, компания. „Идеята на хакерите е да последвате линка, да бъдете препратен на сайт, който е контролиран от тях – там да въведете личните си данни“, обясни още комисар Димитров.
По думите му телефоните и таблетите са отлично защитени, а най-застрашени са компютърните конфигурации, които се нуждаят от добра антивирусна система.
„При компрометиране на един компютър, хакерите имат отдалечен, но постоянен достъп на този компютър, докато е включен. Могат да откраднат данни, пароли, могат да използват устройството като отправна точка да атакуват други компютри. Това е една допълнителна за тях услуга – те обикновено имат хиляди заразени компютри по цял свят“, каза още комисар Димитров.
В случай на подобен тип атака най-добрият ход от наша страна би бил да сменим потребителските си имена и паролите за основни социални мрежи, както и да подменим банковите си карти.
„Почти всяка седмица имаме такъв случай, който е в резултат на атакувана компютърна конфигурация. Хакерите знаят какво е потребителското име и паролата за онлайн банкирането на жертвата, знаят колко пари има в банковата сметка, както и телефонния номер, който се използва за потвърждаване на заплащания“, добави директорът на отдел „Киберпрестъпност“.
„Хакерите знаят абсолютно всички данни, подготвят дори фалшиви пълномощни. Имаме такива и на територията на страната ни, които работят в колаборация с чуждестранни хакери. Всяка година залавяме поне една организирана хакерска група“, подчерта той./КРОСС/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram