Жена от село Пролеша има наложени 200 глоби за по 300 лева заради липса на винетка. Което означава, че дължима сума е 60 000 лева. Това стана ясно от жители на селото, които се срещнаха с главния прокурор Иван Гешев.
Недоволни жителите на село Пролеша излязоха на няколко протеста, защото твърдят, че са излъгани, че могат да пътуват без винетки от общината до София през 2020 г. Две години по-късно разбират, че това не е така, но вече имат натрупани глоби за хиляди левове. Хората твърдят, че са жертва на „държавен рекет” и настояват наложените им санкции да бъдат анулирани.
Очакваме до края на седмицата или 10-ина дни, за да може нашият казус да бъде решен, защото наказателните постановления започват да излизат, ефективно на повече от 200 човека, общо 190 000 от една камера. Това разказаха жителите на Пролеша след срещата с обвинител номер едно, предаде Dariknews.
Доволни сме от това, че г-н Гешев прие нашия проблем. Още днес разбрахме, че са сезирали МС. Разбрахме, че са определили кратки срокове, добавиха те. На срещата им с Гешев е присъствал и заместник главният прокурор при Върховна административна прокуратура (ВАП) Десислава Пиронева.
Срещата се проведе след подаден сигнал от жителите на селото във връзка с наложените им глоби за неплащане на винетни такси. В сигнала си те посочват, че въпреки решението на Министерски съвет от 28.02.2020 г., че „живущите в с. Пролеша не следва да заплащат винетни такси при пътуване до София по републиканските, обходните и околовръстни пътища, попадащи в границите на населените места“, камери на агенция „Пътна инфраструктура“ са заснемали автомобилите им и са им налагани глоби в продължение на повече от две години, без засегнатите да бъдат уведомени, уточниха от пресцентъра на държавното обвинение.
Във връзка със сигнала във ВАП е образувана преписка.
Пред жителите на селото Пиронева обяви, че ВАП е сезирала Министерски съвет и Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) във връзка с казуса. Министерският съвет е ангажиран от ВАП в две направления, първо – с оглед твърдението в сигнала, че в Решение № 127/28.02.2020 г. на Министерския съвет, касаещо такси за ползване на пътна инфраструктура, е допусната очевидна фактическа грешка, вследствие на която жителите на село Пролеша се налага да заплащат винетна такса за пътуването си до гр. София, а така също и твърдения за непълнота на същия акт, се сезира МС за преценка съобразно компетентността му.
На второ място и изхождайки от твърденията на гражданите, че размерът на компесанторната такса, определена с Постановление на Министерския съвет № 370/20.12.2019 г., е неправилно определен, тъй като има несъответствие между най-ниската и най-високата компенсаторна такса, са изискани всички материали във връзка с този акт на МС, за да се прецени дали и от какъв порок страда.
ДНСК е сезирана да извърши проверка на използваната от агенция „Пътна инфраструктура“ стационарна камера за контрол в този пътен участък, за която в сигнала се твърди, че е незаконосъобразно изградена. В случай че бъдат установени незаконосъобразни актове, ВАП ще предприеме действия за протестиране от компетентна прокуратура пред съответния съд.
Пред жителите на с. Пролеша главният прокурор Иван Гешев бе категоричен, че „прокуратурата ще направи всичко възможно в рамките на своите законови правомощия да защити хората от административния произвол в случай, че такъв бъде установен“.
1 час бг
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram