Едно от нещата, за които трябва да се внимава при екстремно високите температури, каквито имаше през последните дни, е топлинният удар.
Само за последните 15 дни в Спешна помощ в София са постъпили 220 сигнала, свързани със симптоми, произтичащи от високите температури.
За да не се стига до топлинен удар трябва да се излиза със светли, широки дрехи, да се носи бутилка с вода. Трябва да се избягва пряко излагане на слънчева светлина, особено когато е най-силно слънцето – между 12 и 18 ч., заяви д-р Дарко Манчевски.
Ако вече е получен топлинен удар, трябва да се разкопчаят дрехите, така че да не стягат човека над кръста, да бъде полят с хладка вода, да бъде преместен в хладно помещение или на сянка. Междувременно трябва да бъде повикан медицински екип. При дехидратация в домашни условия най-добре помага солеви разтвор, който се приготвя от 1 л. вода, ½ ч.л. сол и 6 ч.л. захар. Изпива се на малки порции.
Топлинният удар протича в три етапа – лека, умерена и тежка форма. Симптомите при леката форма са главоболие, зачервяване на лицето, шум в ушите, замайване, слабост в мускулите. Вторият етап се проявява с повръщане, слабост в крайниците, колапс. Третият етап е много тежка форма в следствие на дехидратацията – с крампи, гърчове, халюцинации./КРОСС/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram