На 7 януари православната църква почита Свети Йоан Кръстител – кръстителят на Исус Христос. Наричан е още Предтеча защото е предизвeстил идването на Месията.
В народните обичаи денят се нарича Ивановден а още и „Женски водици“, и е третият ден от поредица водни обреди, които по начало са много сходни. Първият е на „Попова Коледа“, вторият на Йордановден – наричан още Мъжки водици, пише женското списание Hera.bg.
На „Женски водици“ задължително се къпят сгодените моми – булките. Булката се къпела в девера или кума си, като го дарявала с кърпа и чорапи. Разбира се, задължително се къпят също имениците и децата за здраве. Явно навремето къпането не се е приемало за приятно нещо, тъй като по обичай можело да се откупиш с пари, за да не те къпят. На места се извършва ритуала „Водици“ от „водичарки“ , наподобяващ този на „совойниците“ на Зимния Кръстовден, но без освещаването на водата.
По традиция Ивановден се смята и за ден на младото семейство, което е минало под венчилото през изминалата година. В тази връзка в Перушица, все още се извършва ритуала „Къпанки“. Смята се, че тези които влезнат в ледената река ще заченат здраво поколение.
Обредите за „Къпанките“ започват от сутринта. Най-близките се събират в дома на младото семейство, а домакинът посреща всеки с вино. По обяд гостите придружават младоженеца, който скача в реката. След него скача и кумът му, а след тях се изсипва бакър вино за здраве.
В българските обичаи Ивановден е ден за побратимяване и кумство. Момчетата, които искат да се побратимят ходят в домовете си, за да получат благословия от майката на другия. Тя ги посреща с китка бръшлян и чемшир завързана с червен конец и ги дарява с златна паричка – да е вечна дружбата им.
Ритуалът за побратимяване е следния: Младежите, които искат да са побратимят стъпват с единия крак върху неизгаснали въглени – за да милеят един за друг. После отпиват вино – символ на кръвта, която ги свързва и отчупват три обредни хляба, за да се свържат родите им. Ако са женени, съпругите им от този ден нататък ставали посестрими. Новото родство се закрепяло от три последователни танца: чепня – изпълнявана от посестримите, чер пипер – игран от мъжете на трите рода, и нямско хоро -с участието на всички. На обяд се ходи у кумовете, кумците носят пита, баница, месо, вино и подаръци.
Трапезата на Ивановден, не се раздига до другата сутрин. Смята, се че ако си именик и не ти дойдат гости е лоша поличба. Характерно е приготвянето на варено жито, ястия с булгур, боб, ошав, печени ребърца, свинска пача, пиле с ориз, заек, свинско с кисело зеле, суджук, баница или питка.
Имен ден празнуват: Иван, Ивайло, Ивелин, Иво, Йоан, Калоян, Жан, Жана, Ян, Янул и производните им.
Морето нет
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram