Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента. Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд – това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене. Това мнение изрази пред БНР политическият психолог проф. Антоанета Христова.
„В момента е пикът на войната между либерализма и консерватизма. Тази война ще завърши със спечелване на консерватизма, защото е по-нормалната идеология. Проблемът е този консерватизъм да не се изроди в крайност.“
Затова по думите ѝ печеливши в настоящата ситуация са „Възраждане, МЕЧ, „Величие“ и нови алтернативи, които се готвят в момента“, но сред тях не е партия на президента.
„Има много опити и размисли за организация на алтернативи и хората ще се насочат към тях, защото количественото натрупване към политиците в парламента в момента – отказ да ги гледаш, защото ги мразиш, това не е апатия – когато имаш натрупване на такова негативно отношение, ти трябват още малко проблеми от икономическо и финансово естество, за да избухне недоволството, то да удари джоба ти. Българинът не действа, докато не го удари джобът. Може и да не се стигне до съвсем лош сценарий. Предполагам обаче, че активизиране на гласуването може да се получи по посока на наказателен вот“, коментира проф. Антоанета Христова.
Над 50% е вероятността да отидем на нови предсрочни избори, смята тя.
Христова прогнозира, че консултациите при президента „ще бъдат проведени относително формално, всеки ще изкаже своите послания“, но в рамките на тези консултации няма да имаме отговор ще има ли редовно правителство.
Обозначавайки като индикативно искането за имунитета на Кирил Петков, тя го определи като част от предизборната кампания.
„Този акт предполага две неща – първата възможност е предизборна, тоест взема се завой към избори, късат се отношения, които можеха да бъдат основа за преговори: ГЕРБ с ПП-ДБ. Прокуратурата определено размахва пръст на Кирил Петков. Целта Сарафов да бъде избран за главен прокурор мотивационно движи ГЕРБ и Бойко Борисов. Втората алтернатива е това да бъде опит за смъртоносен клин между ДБ и ПП, за да може ДБ да мине към по-сериозни договорености в бъдеще с ГЕРБ.“
ГЕРБ и ДПС-НН имат интерес от нови избори, подчерта проф. Христова. Според нея „в тази картина ДПС–НН е поддържаща, с неформална подкрепа за евентуално правителство; ще вдигне гласове, но няма да влезе“.
БСП е в доста объркана ситуация. Голям успех е, че къде случайно, къде не – избраха неин председател на парламента. В момента тя рискува от опозиционна партия да влезе в играта на управляващите, която е рискова и може да доведе до много сериозни загуби, отбеляза политическият психолог.
„БСП е разкъсана в несигурност. В момента започва да доминира интересът на БСП да остане в опозиционна позиция.“
Източник: 1 час бг
Последвайте ни и в Телеграм