Прокуратурата влезе в имоти на Румен Гайтански-Вълка, политици видяха намеса на Пеевски

Полицаи, прокурори и служители на Комисията за противодействие на корупцията проверяват имоти на Румен Гайтански-Вълка, съобщава БНТ. Поводът за разследването е кредит, отпуснат от държавната Българска банка за развитие (ББР) на фирма, свързвана с бизнесмена. Един от проверяваните имоти се намира на столичната ул. „Оборище“.

По информация на медията преди дни Гайтански е напуснал страната, поради което ще бъде задочно обвинен и обявен за издирване. Същото се отнася и за бившия директор на ББР Стоян Мавродиев, за когото се предполагало, че е в Гърция. „

Преди седмица „Капитал“ съобщи, че ББР е реализирала почти 100% загуба от кредит за 150 млн. лв., отпуснат през 2019 г. на свързаната с Гайтански фирма „Роудуей кънстракшън“. Тогава шеф на ББР беше Стоян Мавродиев. Последва реакция на Антикорупционната комисия, която реши да поднови разследването, като дори съобщи, че са открити връзки между кредита и фирми, свързани с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

От държавната медия посочват, че претърсване се извършва и на фирма с адресна регистрация в Кърджали, за която има данни, че е получила 30 млн. лв. от усвоения кредит. А също и имоти на бивш директор на ББР.

Според 24rodopi.com, чийто главен редактор през последните дни защитава близки до съпредседателя на ДПС Делян Пеевски тези, акцията в Кърджали се извършва в сградата, в която се помещава офисът на Ахмед Моллахасан, който е сочен за близък с бившия кмет Хасан Азис. 24rodopi.com твърди, че Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на Азис.

Пред „Дневник“ Хасан Азис коментира, че името му е медийно пришито и няма нищо общо с фирмата, която се проверява. По думите му от месеци срещу него се води очерняща кампания от определена медия. На въпрос случващото се свързано ли е с конфликта между съпредседателя на ДПС Делян Пеевски и почетния лидер Ахмед Доган, чиято страна зае бившият кмет на Кърджали, той заяви, че всеки, който следи политическата обстановка, може да си направи изводи и възприема въпроса като реторичен.

По информация на БНТ съдът е дал разрешение да бъдат иззети три луксозни автомобила на Гайтански – „Бугати“, „Ролс Ройс“ и „Мерцедес“, които са открити в един от претърсваните имоти.

Проверките доведоха и до коментари от политическите сили в парламента. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов определи акцията като политическа поръчка и заяви, че държавното обвинение се използва като „бухалка на Пеевски“.

„Виждаме как в някои случаи прокуратурата действа, в други не действа. Странно защо прокуратурата се задейства срещу лице, което, според медиите, е свързано с Ахмед Доган, т.е. прокуратурата удря Доган. Или иначе казано Пеевски, който е собственикът на прокуратурата, удря прекия си съперник. Това значи, че прокуратурата се използва за бухалка в ръцете на Пеевски“, заяви Костадинов.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че в момента не знае какво се случва. Попитан дали според него прокуратурата не изпълнява политическа поръчка, той отговори, че заради хаоса и липсата на редовен кабинет, „който каквото направи в тези служби, може веднага да бъде обвинен, че изпълнява политическа поръчка“. Той обвърза случващото се с това, че държавата е в предизборен период.

„Може би когато парламентът излиза във ваканция или в предизборна кампания, всички в България трябва да излизат във ваканция – и прокурори, и съдии, за да не ги обвинят в политическа поръчка“, подчерта той.

От БСП отказаха коментар по темата.

От „Да, България“ посочиха, че на прокуратурата за пореден път ѝ се казва кога да действа и кога да мълчи като според коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ командата е дадена от Пеевски.

„Аз, Делян Пеевски, няма да им позволя да разбият службите и правосъдна система“. Днес за пореден път виждаме какво означава това изказване на Пеевски от преди три месеца – съборена конституционна реформа, за да продължи използването на службите и прокуратурата за разчистване на сметки на олигархията“, пишат в позиция във „Фейсбук“.

И припомнят, че още през 2019 г. са поискали Стоян Мавродиев да бъде незабавно отстранен от поста поради превръщането на ББР в „придатък на олигархичната хранителна верига“. „Трупчетата рано или късно падат, но отново не в търсене на справедливост, а по команда, за да бъдат разчистени сметки между довчерашни ортаци“, допълват още те.

В парламента Божидар Божанов коментира, че институциите, които трябва да пазят държавата, се използват за разчистване на вътрешно-партийни сметки в една политическа сила. „Изведнъж чадърът се вдигна и реши да стане бухалка по нареждане на г-н Пеевски. Това са поредните престъпници изчезнали безследно“, добави и съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.

И според анализатори случващото се има връзка с конфликта Пеевски-Доган. Главният експерт в Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов заяви пред БНР, че се смята, че Румен Гайтански е от страната на Доган. „Крилото на Пеевски атакува крилото на Доган“, посочи той.

„Направи впечатление, че този заем от Българската банка за развитие дълго време не беше тема на правоохранителните органи. Сега изведнъж се ускори това усилие“, коментира Безлов.

Дневник

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram