Природният газ поскъпва с малко над 30%

Природният газ поскъпва с малко над 30 процента от днес, реши окончателно Комисията за енергийно и водно регулиране. Така през януари синьото гориво ще струва 133 лева и 41 стотинки за мегаватчас без такси и налози.

По този повод от енергийния регулатор за пореден път призоваха, да се намери начин за компенсиране на топлофикациите и останалите потребители на природен газ в страната.

Януарският скок се дължи на поскъпването на газа на международните пазари, но дори и при това увеличение цената в България остава много по-ниска от тази на европейските борси, заявяват от „Булгаргаз“.

Според тях поскъпването не би могло да се избегне, дори и ако България получаваше всички договорени количества азерски газ, а не както сега –  една трета.

Аргументът на „Булгаргаз“ е, че през зимните месеци дори цялото договорено количество азерски газ не е достатъчно да задоволи дори една четвърт от потреблението в България.

„Азерският газ не е и не може да бъде решение на проблема с високите цени на международните петролни и газови пазари“, посочват още от „Булгаргаз“.Още през декември стана ясно, че повишението на цената на синьото гориво ще е по-голямо от прогнозираните първоначално 14 процента, тъй като цените на газа на европейските борси, от които зависят и равнищата у нас, нарастваха почти през целия период.

Същевременно от Комисията за енергийно и водно регулиране заявяват, че заради наложения мораториум върху цените на парното и топлата вода топлофикациите вече купуват три пъти по-скъпо горивото си, а го продават на потребителите по цени, утвърдени още през лятото.

В тази ситуация според енергийния регулатор е наложително спешно да бъде утвърден механизъм за компенсиране на топлофикационните дружества и всички останали потребители на природен газ в страната.

Това е особено важно за топлофикациите, защото ще им позволи да продължат нормалната си работа през зимния сезон. В противен случай те могат да не успее да се разплатят с „Булгаргаз“ за закупения от тях природен газ.

На свой ред това ще затрудни и самия „Булгаргаз“, който, съгласно договора за доставка, трябва предварително да се разплаща за доставените количества природен газ.

В резултат на това е възможно да се стигне до тежка междуфирмена задлъжнялост, което крие рискове за цялата енергийна система и за икономиката на страната, коментират от КЕВР.

С друго свое решение от днес регулаторът намали значително печалбите на различните видове производители на ток от възобновяеми енергийни източници. По този начин се намаляват значително разходите на Фонда за сигурност на електроенергийната система за близо 350 милиона лева на година.

БНР

Последвайте PRESSTV вече и в Telegram