Ръководството на Министерството на здравеопазването реши УМБАЛ „Св. Екатерина“ да бъде преименувана на името на проф. д-р Александър Чирков. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ).
Предложението е постъпило от Инициативен комитет, в който участват пациенти, ученици, колеги и последователи на проф. Чирков.
Сред мотивите на инициаторите e по този начин да бъде почетен приносът на проф. Чирков както за спасяването на живота и здравето на хиляди българи, така и за създаването на българската школа в кардиохирургията и кардиологията, посочват от министерството.
От ведомството припомнят, че през 1984 г. на проф. Александър Чирков е възложено да изгради модерна кардиохирургия в България. На 14 май 1986 г. там е направена първата сърдечна трансплантация в Източна Европа, а през 1994 г. е създадена Катедра по сърдечно-съдова хирургия, чийто ръководител е проф. д-р Александър Чирков.
Александър Чирков е роден в Лом на 27 януари 1938 г. Завършва Висшия медицински институт в София през 1962 г.
Заминава през 1966 г. за Западен Берлин, където специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер. Остава там като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия – в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г.
През 1984 г. се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинската академия и заместник-министър на здравеопазването. Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Рецепиентът е 11-годишно момче.
Професорът печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции и трансплантации.
Той е двигателят за създаването на УМБАЛ „Св. Екатерина“ като водеща кардиологична болница в страната. И дълги години я ръководи.
През 2013 г. екипът на болница „Сити Клиник“ кръщава Клиниката по кардиохирургия на негово име. Сред най-известните му ученици е кардиохирургът проф. Иво Петров.
За българските кардиолози проф. Чирков е човекът, положил основите на модерната кардиология и кардиохирургия, обучил редица лекари, които и до днес продължават делото му и утвърждават високото европейско ниво на лечение на сърдечно-съдовите заболявания в България.
През 2001 г. беше в инициативния комитет, върнал Симеон Сакскобургготски на власт в България.
Именитият кардиохирург си отиде на 24 ноември 2020 г., в Деня на Св. Екатерина, светицата чието име носи болницата, създадена от него./Епицентър
Последвайте ни и в Телеграм