Президентът на КНСБ: Инфлацията ще събори това правителство

Ds olil


Инфлацията ще продължи да се ускорява поне до третото тримесечие и ще достигне 12-13%. Дали това ще събори правителството – възможно е, защото хората към това са най-чувствителни. Ако към това добавим прехода към свободния пазар на електроенергия, който е заложен за 2023, цената на тока за битовите абонати ще скочи три пъти и половина. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

По думите му основните въпрос, който вълнува хората, е как ще се развие инфлацията и кой ще я компенсира, т.е. кога можем да очакваме увеличение на заплатите си. От началото на годината по думите му частния сектор се наблюдава повишение на заплатите от 10 до 15%.

Синдикалният лидер призова управляващите да мислят за това как в условията на растяща инфлация да повишат доходите на хората, вместо да поставят изкуствен таван на цените. „Да, трябва да се ограничават всички непазарни действия и спекула и затова има регулатори. Те трябва да сработват бързо и да гарантират, че пазарът се движи в някакви справедливи измерения съобразно ситуацията. Да видим кое може да бъде регулирано, а което не може – да бъде компенсирано“, заяви Димитров.

Той нарече досега действащия мораториум върху цените на тока, парното и водата за битовите абонати „абсолютна глупост“ и прогнозира, че тепърва предстои ръст в цената на енергоносителите за бита.

Пламен Димитров призова с актуализацията на бюджета да се подсигурят финансови буфери, дори ако трябва да са за сметка на увеличаване на дефицита. Тези буфери биха могли да се използват за компенсация на растящите цени, ако инфлацията продължи да расте с голяма скорост. „Имаме неяснота и несигурност в глобален мащаб и няма как някой да направи точна прогноза за това какво ще се случи в по-далечни хоризонти. 1 юли е добър хоризонт, а после трябва да се съсредоточим върху бюджета за следващата година. Трябва да се подсигурят буфери в бюджета, защото е непредвидима ситуацията, а дали ще ги изхарчим или не, зависи от развитието на обстоятелствата“, смята Димитров.

КНСБ ще настоява с актуализацията на бюджета минималната работна заплата да се увеличи на 760 лв., както и да се осигурят средства за повишаване на възнагражденията в някои държавни сектори, които в момента са недофинансирани.

По въпроса с налагането на енергийно ембарго на Русия, според Пламен Димитров България трябва са следва общата линия на Европейския съюз, защото именно чрез ЕС бихме могли да имаме достъп до по-изгодни енергоносители. Според него ще има проблем с производството на електроенергия след затварянето на въглищните централи. Президентът на КНСБ заяви, че в Плана за възстановяване и устойчивост не е гарантирано алтернативното производство на електроенергия в необходимия обем.

Според Димитров държавата трябва да плати дължимите суми за ремонти на пътища на фирмите, които са преминали успешно през проверките, направени от държавните органи, а ревизията в съмнителните дружества да продължат. „Измежду фирмите има такива, които са доказано изрядни от предишното служебно правителство, като АМ „Черно море“. Тази фирма има да взима 28 млн. лв. и няма средства за заплати за последните два месеца. Там са правени три проверки от всякакъв тип, които доказват, че е изрядна. Ако някой има съмнения в някоя фирма, да я разследва, но всички останали да получат парите си“, призова Димитров./КРОСС/

Последвайте ни и в Телеграм