Министърът на околната среда и водите Емил Димитров предупреди, че в страната предстои водна криза, ако тази година не вали достатъчно дъжд и сняг. Пред „Нова телевизия“ той обясни, че в неговия мандат, който трябва да приключи през март следващата година, няма да има подобни проблеми, но не завижда на наследника си на поста.
Като най-проблемен район Димитров посочи Източна България. По думите му там има места, където от години не е валял дъжд. Всичко това води до пресъхване на язовирите. Той даде за пример пресъхналото поречие от язовир „Копринка“ до река Тунджа. Екоминистърът каза още, че решението на проблема е ремонт на някои земеделски язовири и пренасочване на водите им за питейно-битови нужди.
За пореден път той подчерта, че Черноморието е най-застрашено от водна криза, тъй като нивата на водата на захранващия го яз. „Камчия“ продължават да падат. Димитров уточни, че дори и без сериозни валежи тази година водата по Черноморието ще стигне до края на следващата година.
„Трябва да решим проблема за десетилетие напред. „Камчия“ дава вода на цялото Черноморие. Опцията е да я намалим за Варна, а те да взимат от яз. „Цонево“, както и да се ремонтират два земеделски язовира и те да се закачат за Бургас“, обясни Димитров.
Той коментира и предложението на ГЕРБ за свикване на Велико народно събрание (ВНС), за да се направят промени в Конституцията. „Мечтата на мнозина депутати мандатът да бъде пожизнен и онаследяван е на път да се случи, ако се започне едно ВНС, което не се знае кога ще се разпусне“, заяви екоминистърът.
„Мисля, че ще се стигне до Велико народно събрание, но не се знае какъв ще е резултатът. Дават се едни идеи, обсъждат се, а накрая се оказва, че са лоши и няма консенсус. Колко време ще продължи едно ВНС? Въртележка до безкрай“, заяви Димитров, като добави, че не е толкова наложително да се променя Конституцията, тъй като с приемането или промяната на отделни закони в Обикновеното народно събрание може да се постигне същият резултат./КРОСС/
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram