Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова поиска да се отнемат лицензите на трите мобилни оператора като „единствен ефективен отговор на системното неспазване на правата на потребителите“. Искането е отправено до Комисията за регулиране на съобщенията, която отговаря за лицензите.
През декември Yettel обяви, че едностранно вдига от 5 януари цената по действащите договори заради „подобрена“, но непоискана от абонатите услуга. Последва съобщение от Vivacom, че също вдига месечните вноски на клиентите си от началото на февруари заради нараснали разходи на компанията.
В отговор председателят на КЗП Мария Филипова издаде заповед, забраняваща повишението на цените, като обяви действията на двата телекома за нелоялна търговска практика.
Засега третият голям мобилен оператор – А1, съобщи, че няма да вдига цените по вече подписани договори, но Мария Филипова поиска отнемане и на неговия лиценз заради нарушения.
В изявлението на КЗП се посочва, че огромен дял от потребителските жалби са свързани именно с услугите на трите мобилни оператори, заради което в последните пет години те са санкционирани многократно.
Продължаващите нарушения, насочени към икономическата експлоатация и ощетяване на хората, не само са подкопали доверието в сектора, но са нанесли и тежки удари върху основните принципи на закона и регулацията… Системното прилагане на нелоялни практики от страна на мобилните оператори не само ощетява хората икономически, но и създава сериозен риск за подкопаване на доверието към институциите, отговорни за регулиране и контрол в сектора“, се казва в изявлението на КЗП.
Председателят на комисията Мария Филипова иска отнемане на лицензите на мобилните оператори, тъй като наложените финансови глоби не изпълняват функцията си да възпират или коригират поведението им. Вместо това, мобилните оператори приемат тези санкции като оперативен разход, който не влияе върху тяхната печалба или позиция на пазара.
Наблюденията на КЗП сочат, че през последните години няма съществена промяна в насока намаляване броя на извършваните нарушения на потребителското законодателство от страна на телекомите. Този подход според комисията разкрива не просто липса на зачитане на законодателството, но и съзнателно пренебрегване на интересите на гражданите, които те обслужват.
Затова КЗП решава съгласно чл. 232 от Закона за защита на потребителите, да предложи на органа, издал лиценз или разрешително за упражняване на дейност – КРС, неговото отнемане при наличие на влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона.
Източник: Обективно бг
Последвайте ни и в Телеграм