Правната комисия спря избора на Сарафов

Ds olil

Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента спря процедурата за избор на главен прокурор, но разреши Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира шефовете на върховните съдилища и ръководителя на държавното обвинение.

Независимо от това, че ВСС е с изтекъл преди повече от 2 години мандат, той ще може да открие нова процедура за избор на прокурор №1.

Това стана с второто четене на обобщения проект за промени на Закона за съдебната власт. За да станат факт, измененията трябва да бъдат гласувани в пленарната зала на парламента, което вероятно ще стане утре.

Единствен кандидат за главен прокурор бе сегашният и.ф. Борислав Сарафов и неговият избор трябваше да се проведе на 16 януари.

Спирането на избори на Сарафов стана чрез текст в преходните и заключителни разпоредби, гласуван единодушно. Той предвижда прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор.

„Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват“, се посочва в приетия параграф.

Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.

Гласуването за отхвърляне на изменението за ВСС бе шарено – 11 депутати гласуваха „за“, 3-ма „против“ и 9-има „въздържали се“. Любопитно е, че депутатите на Делян Пеевски от ДПС-Ново бяха против, а тези от ГЕРБ и БСП се въздържаха. Така забраната отпадна.

Отхвърлено бе и предложението за т.нар. двойно мнозинство при избора на председатели на ВКС и ВАС, т.е. те да се избират със 17 гласа, но и с повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите.

В ЗСВ бе записано, че съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите на политическа неутралност.

Атанас Славов от „Продължаваме промяната-Демократична България“ обясни, че когато говорим за деполитизация и политическа неутралност, съдиите са малцинство, затова България има забележки от ЕС. Затова тежестта им трябва да се увеличи при избора.

„Важно е да постигнем стандарт за безпристрастност“, обясни Славов на репликата, че така може да се влезе в конфликт с Конституцията.

Депутатите гласуваха заместниците на главния прокурор да бъдат само двама. Премахнато бе правото му да ръководи пряко Националната следствена служба. НСлС ще се ръководи от директора си – административно и методически за следователите от окръжните следствени отдели в окръжните прокуратури.

По настояване на служебния министър на правосъдието Мария Павлова отпаднаха всички предложения, свързани с командироването. Според нея става дума за сложна материя и трябва да се гледа обстойно.

Прието бе и предложението за отмяна на правомощието на правосъдния министър да предлага председатели на съдилища, като то остава по отношение на ръководителите на прокуратурите.

Дебат предизвикаха внесените от „Възраждане“ текстове в Закона за съдебната власт за Инспектората на ВСС – едно от тях е той да разглежда заявления за бавно правосъдие не само по приключили, но и по висящи дела.

Председателят на ИВСС Теодора Точкова се обяви срещу предложения, които засягат институцията й. Ако бъде приет въпросният текст, това според нея ще доведе до бум на заявленията, ще увеличи разходите и експертите и ще трябва да се мисли за техните възнаграждения. Точкова допълни, че само за миналата година инспекторатът е направил 17 предложения за дисциплинарни наказания на магистрати.

Депутатите пък я попитаха как да се дисциплинират съдии за бавно правосъдие. И дадоха пример за дело за издръжка, на което съдията не е реагирал с години.

Точкова отговори, че става въпрос за единичен случай, но декларира, че ИВСС винаги е предприемал необходимите действия.

„Разбирам интереса на гражданите да получават правосъдие в разумен срок, но инспекторатът не може да се справи сам, важни са и другите органи, но най-вече съзнанието на самите магистрати“, посочи Теодора Точкова.

Източник: Офнюз, БТА, Епицентър

Последвайте ни и в Телеграм

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *