Служебното правителство няма намерение да отстъпи от новите ковид мерки, които въведе тази седмица, въпреки недоволството, с което се сблъсква. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от президента Румен Радев, с министрите от кабинета заради влошената епидемиологична обстановка. Премиерът Стефан Янев не присъства.
В началото на обсъждането държавният гласа посочи, че възможностите пред правителството са били или да се затвори напълно държавата, или да се приложи гъвкав подход с употребата на сертификат или тест. Радев подкрепя втория вариант, защото смята, че така ще се съхрани социалната и икономическата активност. „Ясно беше, че определени партии и кандидат-президенти ще използват ситуацията, ще истеризират, ще искат вашите оставки и ще саботират вашите действия, без да имат смелостта да предложат алтернатива“, каза Радев. И заяви, че осъзнава отражението, което решенията на правителството ще има върху изборите и рейтинга му, но е готов да приеме изборния резултат „със смирение“.
Президентът подчерта, че най-важният въпрос е звръщането на най-малките ученици в училищата, както и да се подсигурят обещаните безплатни тестове за работещите. Той открои и важността на проблема с пълноценното прилагане на мерките. „Те трябва да бъдат пропорционални и да изключват дискриминация. Ваксинирането не трябва да бъде принудителен акт, а доброволно решение на хора, които осъзнават отговорността си към близките си. Най-надеждната защита, която имаме към този вирус, е ваксинирането“, заяви той.
Преди дни Радев призна, че служебният кабинет „подлежи на критика“ за начина, по който се провеждат новите мерки. „Призовавам за разбиране на това, което прави правителството. Да, то подлежи на критика в някои аспекти – за начина на въвеждане на някои мерки. Но не бива да допуснем пик, който да взриви здравеопазването, да докара до пълна изтощаемост нашите лекари“, каза тогава държавният глава.
На срещата образователният министър Николай Денков изтъкна, че към момента имаме 12 000 карантинирани деца в училищата и 2000 деца в детските градини. Той призна, че новите мерки са били въведени в много кратък период и хората не са били подготвени, но беше категоричен, че са били необходими. Според здравния министър Стойчо Кацаров има щадящи тестове, подходящи за деца, и може да се потърси съгласието на родителите за използването на такъв метод. По думите му, ако се осигурят нужните финансови средства, от 7 до 10 дни е реалистичен срок, за да бъдат върнати децата от 1 до 4 клас в класните стаи.
Филтър на входа на училището и максимално бързо осигуряване на безплатни, щадящи тестове за децата – така Денков обобщи виждането си за мерките за безопасна среда.
От финансовото министерство обещаха, че „няма да пестят нито стотинка“ и ще дадат максималната си подкрепа на образователното и здравното ведомство за връщането на децата в клас.
Президентът поиска коментар от министрите си за безплатните тестове, за които има информации, че някои работещи плащат от 15 до 40 лв. Стойчо Кацаров обясни, че от миналия петък се сключват договори с всички лаборатории. И се ангажира, че процесът ще приключи до понеделник на обяд. 10 лева ще бъде пределната цена на теста според договора, но Кацаров каза, че всяка лаборатория може да определи, ако желае, по-ниска цена.
Кацаров посочи, че възриетите от правителството мерки са безалтернативни. „Коя е другата мярка при 25 процента ваксинирани? Локдаун и след това още един локдаун“, заяви той. По въпроса за антителата той обясни, че е световен научен проблем дали те могат да бъдат условие да живееш и работиш свободно. По негова информация казусът се обсъжда в Европейската комисия и трябва да се изчака, докато се получи дефинитивно мнение. Но изтъкна, че в ситуацията, в която се намираме сега, трябва да бъдем предпазливи.
Здравният министър подчерта, че правителството е дало няколко дни, в които хората и бизнесът да се адаптират към мерките. Затова се е наблягало на предписанията, а не на санкциите. „От понеделник смятам, че контролът трябва да бъде засилен“, посочи Кацаров. Тук се намеси шефът на МВР Бойко Рашков, който коментира, че всички контролни органи активно трябва да се включат.
Засегнат беше и въпросът за хората със заболявания, при които ваксинацията носи рискове. Кацаров обясни, че това е тема, която ще бъда обсъдена от здравните експерти. Ако те посочат определени заболявания, които да са противопоказни на ваксината, тогава те ще бъдат отделени по начин, който да позволи на болните да живеят и работят нормално. До този момент той отхвърляше възможността за изключения, като категорично посочваше, че няма противопоказания за ваксиниране.
В края на публичната част на срещата президентът подчерта, че трябва да се направи всичко възможно, за да не се стигне до критичната ситуация на съседна Румъния. А към българските граждани апелира за съзнателност и оговорност.
СЕГА
Последвайте ни и в Телеграм