Застрахователят ще приема и прилага правила за коригиране на застрахователната премия по „Гражданска отговорност“ въз основа на предявените претенции за определен период от време. Това предвиждат промени в Кодекса за застраховането, внесени от Министерски съвет в Народното събрание. Те са във връзка с уредбата на системата „бонус-малус“. Или на практика това означава, че шофьорите, които са причинили повече щети при нарушения на пътя, ще плащат по-висока застраховка.
Когато при коригиране на размера на застрахователната премия се използват удостоверения за предявени застрахователни претенции, застрахователят не може да третира застрахования по дискриминационен начин, нито да увеличава необосновано премията му поради неговата националност или единствено въз основа на предходната му държава на пребиваване.
Въвежда се задължение за застрахователите да публикуват собствените си политики относно използването на удостоверенията за застрахователни претенции във връзка с определянето на застрахователните премии по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и се въвежда задължение за всеки застраховател да приеме собствени правила за коригиране на застрахователните премии (система „бонус-малус“), в които да посочи начина, по който ще използва удостоверенията за застрахователни претенции относно всяко лице, което се явява като застраховащ.
Предвидено е Комисията за финансов надзор да приеме наредба, в която да уреди единни изисквания относно обмена на информация между застрахователите и електронния регистър на Гаранционния фонд, позволяваща функционирането на системата „бонус-малус“, основана на предявените застрахователни претенции, пише още Pariteni.
Промените предвиждат удостоверенията да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни претенции, съдържащи се в поддържания от него електронен регистър на предявените и изплатените застрахователни претенции. По този начин удостоверенията за застрахователни претенции ще отразяват цялата история на причинените щети при използване на дадено превозно средство, независимо от застрахователя, при който водачът е бил застрахован.
Предлагат се изменения в Кодекса за застраховането, които да отразят увеличените размери на минималните застрахователни суми по задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ заради въвеждане на еврото в България. Така формулировката на минималната застрахователна сума ще бъде не в лева, а в левовата равностойност на съответните суми в евро. Конкретните промени предвиждат увеличение на минималната застрахователна сума, както следва:
1. за неимуществени и имуществени вреди вследствие на телесно увреждане или смърт – от 10 420 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 6 450 000 евро;
2. за вреди на имущество (вещи) – от 2 100 000 лв. за всяко събитие, независимо от броя на увредените лица, на левовата равностойност на 1 300 000 евро.
Промени са предвидени и при сключване на застраховки онлайн. Съществуващите изисквания във връзка със сключване на застраховки по интернет ограничават предлагането единствено през интернет страници. Изискванията са остарели и не отразяват динамиката на развитието на електронната търговия, която се осъществява и през други канали, в т.ч. и чрез онлайн платформи. По изложените причини е предложено разпоредбата относно предлагане на застраховки по интернет да бъде допълнена със съответна уредба за разпространение на застраховки и чрез онлайн платформи.
С оглед на облекчаване на сключването на застрахователни договори от разстояние е уредено, че писмената форма на договора се счита за спазена, в случай че застрахователният договор се сключва чрез онлайн платформа, позволяваща идентифициране на застраховащия, и застрахователят подписва договора с квалифициран електронен подпис. По отношение на сключването на договори по застраховки от раздел I на приложение 1 на Кодекса за застраховането (животозастраховане) идентифицирането на застраховащия/застрахования ще се извършва със средство за идентификация с ниво на осигуреност „високо“.
КЗК разследва за картел при застрахователите
При сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите застраховащият ще се идентифицира и ще се подписва с квалифициран електронен подпис. Направено е предложение за отмяна на специално разработения за застраховането способ за сключване на застраховка посредством фингиран подпис, когато заплащането на премията е било извършено посредством кредитна или дебитна карта, издадена на името на застраховащия.
С цел да се създаде по-голяма правна сигурност за застраховащия, се предлага създаването на задължение за застрахователя при сключване на договор от разстояние като електронен документ или чрез страница в интернет или онлайн платформа да предоставя незабавно на застраховащия застрахователния договор на траен носител. Като се отчита, че по своето същество въпросите за сключването на застрахователния договор от разстояние представляват регламентация на застрахователния договор като правен институт на частното право, а не регламентация на разпространението на застрахователни продукти, е направено предложение тези правила да се систематизират в частта на Кодекса за застраховането, регламентираща застрахователния договор.
Предложението предвижда още изключение от задължението за застраховане на ремаркета категория О1 (до 750 килограма), самоходна техника с мощност на двигателя до 10 kW, велосипеди с двигател, индивидуални електрически превозни средства и самобалансиращите се превозни средства.
Собствениците им ще имат право на сключване на доброволна застраховка на отговорността във връзка с изключените превозни средства.
Предлага се промяна на уредбата на отговорността в случай на вреди, причинени от участие на превозни средства в спортни и други подобни прояви на места, които са ограничени и обозначени и не са достъпни за обществено ползване.
Предлага се въвеждането на алтернативно изискване за сключване на договор за допълнително покритие на отговорността за целите на такива прояви от собствениците и ползвателите на тези превозни средства, или за сключване на специална застраховка или гаранционна полица от организаторите на подобни прояви, която да покрива вредите към трети лица в резултат от използването на превозните средства в проявите, осигуряваща съпоставими нива на защита със задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Въвежда се задължение за организаторите на проявите да следят за изпълнение на тези алтернативни задължения и са предложени санкции в случай на неизпълнение.
Източник: Фрог нюз
Последвайте ни и в Телеграм