На север бягат от непълнолетни заради бюрокрацията при наемане, но на юг ги търсят все повече
Персоналът по Българското Черноморие вече е много шарен – наемат се хора от различни държави, включително от азиатски и бивши съветски републики.
Голям хотел в курорта Златни пясъци за първи път наема хора от Шри Ланка, разказва Павлин Косев – председател на Управителния съвет на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите.
Ако допреди години идвали хора от Украйна и Молдова, сега има виетнамци, турци, азиатци, индийци. Хотелиерите работят с посреднически фирми. Назначават ги на позиции, които не изискват контакт с туристите най-вече заради езиковата бариера – камериерки, в пералните стопанства, подготовка в кухнята, чистачи.
Не разчитат основно на тях, те са спомагателен персонал. Турци има много, лирата се обезценява, заплатите са малки и това ги кара да търсят работа у нас.
Разходите, които работодателят трябва да отдели за чуждата работна ръка, е същият като за българите.
В курорта Албена от години работят хора от Казахстан и Узбекистан. Те са предимно общи работници, помощници в кухнята или на сервитьорите при почистване на масите, разказаха от администрацията на комплекса.
Гастарбайтери от бившите съветски републики все повече се наемат
и в курортите по Южното Черноморие. Най-много се срещат в Слънчев бряг.
Недостигът на персонал е голям, а държавата не ни помага, коментира председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Пламен Копчев. Според него затрудненията са предимно в тромавата процедура по издаване на работни визи за България.
Противоречиви са мнeнията на работодателите по морето за украинците, които също се наемат като персонал. Имало много съвестни и интелигентни, но и много мързеливи, които гледат на работата си само като средство за почивка на море.
Тази година украинците са повече, защото освен бежанци идват и само за лятото сезонни работници.
В Слънчев бряг разчитат на работна ръка още от Шри Ланка, Индия, Филипините и Виетнам, но те са по-малко като процент в сравнение с хората от бившите съветски републики.
Хотелиери и ресторантьори по Северното Черноморие обаче рядко наемат непълнолетни, макар и това да е законно. Младежите между 16 и18 г.
имат желание да работят през лятото, но условията не били изгодни за работодателите,
разказаха от бранша. Инспекцията по труда трябва задължително да направи проверка на обекта, и то за години назад, което много работодатели отбягват.
24 часа
Последвайте ни и в Телеграм