Приложението Telegram е предоставило IP-адреси и телефонни номера на 40 потребителя по 7 искания на българските власти. Това показват данните от доклада за прозрачност на Телеграм за 2024 г. Той е достъпен за всеки чрез Телеграм бота @transparency и показва данни за страната на регистрация на потребителя.
Главният изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров призна преди седмица, че платформата му е изправена пред определени ограничения в ЕС поради антируските санкции и се налага да блокира няколко руски канали в Телеграм за европейските потребители. Дуров заяви, че руснаците имат повече свобода на медиите от европейците, като се има предвид, че всички западни медии са „свободно достъпни“ в Telegram в Русия, докато „някои руски медии са ограничени в ЕС съгласно Закона за цифровите услуги“.
Дуров също се сблъска с големи правни предизвикателства в ЕС миналата година. Руският предприемач, който е гражданин и на Франция, ОАЕ и Сейнт Китс и Невис, беше задържан при кацане в Париж и получи 12 обвинения, включително съучастие в разпространението на детска порнография, търговия с наркотици и пране на пари. Френските власти твърдят, че липсата на строги правила за модериране на Telegram са позволили на престъпниците да процъфтяват в платформата.
Бизнесменът беше освободен под гаранция от 5 милиона евро, но му беше забранено да напуска Франция. През септември 2024 г. той обяви актуализация на Условията за ползване и Политиката за поверителност на Telegram. Според новите правила IP адресите и телефонните номера на тези, които нарушават правилата на месинджъра, „могат да бъдат разкрити на съответните органи в отговор на валидни правни искания“. През октомври м.г. той призна, че платформата вече е споделяла такава информация със съответните правоприлагащи органи и това е било възможно от 2018 г. насам.
Източник: Обективно бг
Последвайте ни и в Телеграм