Премиерът на България Кирил Петков разкри част от темите, които са били обсъдени на срещата с американския президент Джо Байдън вчера вечерта.
Петков сподели в личния си профил във фейсбук и снимка от събитието.
„Корупцията е един от инструментите за влияние на Путин в България. Турски (руски) поток е добър пример – корупция, джипове на Аркад, три милиарда от нашите пари, изхарчени за чужда тръба! Това беше част от дискусията ни с президента Байдън тази вечер“, написа българският премиер в рано тази сутрин.
От Белия дом не съобщават за разговора.
Проектът за продължение на Турски поток през България през цялото време се случваше с личната ангажираност на Брюксел. През 2017 г. тогавашният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер разговаря за тръбата и с руския президент Владимир Путин по време на среща в рамките на форума Г-20.пЕвропейската комисия подкрепи и финансово проекта за газов хъб „Балкан”, инвестирайки безвъзмездна помощ грант в размер на 920 хиляди евро по линия на „Механизма за свързване на Европа” („Connecting Europe Facility“/CEF) за предпроектно проучване, което покрива 50% от разходите за него. Проектът за газовия хъб „Балкан” включва допълнителна инфраструктура с цел да се достави нов газ за Централна/Западна, Югоизточна и Източна Европа, за да се увеличи сигурността на доставките чрез осигуряване на достъп до допълнителни източници на газ
Вчера министър-председателят Кирил Петков участва в съвместната сесия на евролидерите с президента на САЩ Джо Байдън, която се провежда в рамките на редовното заседание на Европейския съвет. Това съобщи Правителствената информационна служба.
Във фокуса на сесията е темата за подкрепата за Украйна и засилването на трансатлантическото сътрудничество в отговор на агресията на Русия.
Позицията на България е, че войната, водена от Русия срещу Украйна, е огромен конфликт със значителни глобални последици. Премиерът Кирил Петков е на мнение, че държавите членки на ЕС и НАТО трябва да продължат да бъдат единни и решителни в своя общ отговор към непровокираната руска агресия.
Международната подкрепа за устойчивостта на Украйна трябва да продължи. Приоритет за България е предоставянето на необходимата хуманитарна помощ и безпрепятствен достъп на бягащите от войната до безопасни дестинации.
Страната ни вече е дала подслон на над 50 000 украинци. България е една от страните, която най-бързо структурира оперативна координационна група и секторни звена за справяне със ситуацията, похвалил се Петков.
Епицентър
Последвайте PRESSTV вече и в Telegram